Goodwin iş çevrimi modeli ve Türkiye üzerine ampirik bir uygulaması
Goodwin's business cycle model and an empirical application on Turkey
  1. Tez No: 280831
  2. Yazar: ÖNDER YERLİKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL TUNCER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
İş Çevrimleri literatüründe göze çarpan en belirgin ikilem, çevrimlerin doğasına ilişkindir. Çevrimlerin içsel ya da dışsal olduğunun önkabulü bu alandaki en keskin ayrışmayı oluşturur. Literatürde hakim olan görüş, piyasaların kendi kendilerine dengeye ulaşacakları ve piyasaların doğası gereği istikrarlı oldukları, sürekli dışsal şoklar olmadığı sürece kararlı dengeye yakınsayacağıdır. Son zamanlarda, genel iktisadi faaliyetlerde görülen dalgalanmaların rastlantısal şoklar olmadan da, içsel bir olgu olarak açıklanabileceğine dair bir ilgi açığa çıkmıştır. Bu bağlamda, tezin ana amacı, Türkiye ekonomisinde 1992:3-2010:1 içine alan dönemde R.M. Goodwin'in büyüme çevrimleri modelini temel alan içsel bir yapıda genel iktisadi faaliyetlerdeki dalgalanmaları açıklamaktır. Analiz, değişkenler arasındaki dinamik etkileşimleri açıklayan Yapısal Vektör Otoregresif (SVAR) metodolojisi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, ele alınan dönemde Goodwin modelini destekler nitelikte olup, büyüme rejiminin kâr-çekişli bir nitelik taşıdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The most striking dichotomy in business cycles literature is related to the nature of oscillations. The idea that markets are self-adjusted and intrinsically stable, so that in the absence of continuing exogeneous shocks, the economy would tend toward a steady-state growth path is the dominant paradigm in the literature. Recent work, however, has seen a revival of interest in the hypothesis that aggregate fluctuations might represent an endogeneous phenomenon that would persist even in the absence of stochastic shocks to the economy. In this respect, the main purpose of this thesis is to explain the aggregate fluctuations in Turkish economy covering the period from 1992:Q3 to 2010:Q1 in endogeneous conceptual structure by applying a model based on R.M. Goodwin?s growth cycles. The analysis is carried out by Structural Vector Autoregressions (SVAR) methodolgy which aims at revealing the dynamic interactions between the variables. Emprical results suggest that in the period from 1992:Q3 to 2010:Q1 Goodwin growth cycles model is capable of explaining the aggregate fluctuations. Hence, growth regime is profit-led.