Sınıf öğretmeni adaylarının matematik okuryazarlığı öz-yeterlikleri ve matematiksel problem çözmeye yönelik inançlarının araştırılması
An investigation of classroom teacher candidates? self-efficacy about mathematical literacy and their beliefs about mathematical problem solving
- Tez No: 280833
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK ÇAĞIRGAN GÜLTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada; sınıf öğretmeni adaylarının matematiksel problem çözme inançları ile matematik okuryazarlığı öz-yeterlikleri incelenmiştir. Öğretmen adaylarının ölçeklerden aldıkları puanların çeşitli demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiş ve matematiksel problem çözme inançları, kullanılan ölçeğin alt grupları açısından ele alınmıştır. Son olarak öğretmen adaylarının matematik okuryazarlığı öz-yeterlikleri ile matematiksel problem çözme inançları arasındaki ilişki saptanmıştır.Araştırmanın örneklemi İstanbul İlindeki bir Eğitim Fakültesinde öğrenim görmekte olan 172 öğretmen adayından oluşmuştur. 2010-2011 Eğitim Öğretim Yılında gerçekleştirilen bu taramada betimsel tarama modeli kullanılmıştır.Araştırmada veri toplama amacıyla, Matematik Okuryazarlığı Öz-Yeterlik Ölçeği, Matematiksel Problem Çözme Ölçeği ve Kişisel Bilgi formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistik işlemlerinin yanı sıra; ilişkisiz grup t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Mann Whitney-U Testi, Kruskal Wallis-H Testi, Pearson Korelasyon Katsayısı ve gerekli durumlarda post-hoc istatistik tekniklerinden yararlanılmıştır. Bütün istatistiksel işlemlerde en az 0.05 düzeyinde anlamlılık aranmıştır.Araştırmadan elde edilen sonuçlarda; sınıf öğretmeni adaylarının matematik okuryazarlığı öz-yeterlik ölçeğinden aldıkları puan ile cinsiyet, öğrenim gördükleri sınıf, yaş aralığı, mezun oldukları lise ve alan türü, anne ve baba öğrenim durumu ve matematik çalışırken bilgisayar kullanma durumu değişkenleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmazken, ders çalışma alışkanlıkları açsından anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Aynı şekilde öğretmen adaylarının matematiksel porblem çözme inancı ölçeğinden aldıkları puan ile yaş aralığı, mezun oldukları lise türü, ders çalışma alışkanlıkları, anne ve baba öğrenim durumu ve matematik çalışırken bilgisayar kullanma değişkenleri açısından istatiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamışken, cinsiyet, öğrenim gördükleri sınıf, ve lise alan türüne göre anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Ayrıca matematiksel problem çözme inançlarının analizi sonucunda öğretmen adaylarının genel olarak problem çözme ile ilgili pozitif görüşlere sahip oldukları belirlenmiştir. Son olarak öğretmen adaylarının matematik okuryazarlığı öz-yeterlik ölçeği puanları ile matematiksel problem çözme inancı ölçeği puanları arasında pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In the present study, classroom teacher candidates? beliefs about mathematical problem solving and their self-efficacy about mathematical literacy were investigated. Whether teacher candidates? scale scores varied according to their several demographic characteristics and their beliefs? about mathematical problem solving were examined in terms of subscales. Lastly, the relationship between teacher candidates? self-efficacy about their mathematical literacy and their beliefs about mathematical problem solving was investigated.The sample of the study consisted of 172 teacher candidates who studied in an education faculty in Istanbul. The study was a descriptive research study conducted in 2010-2011.The Scale of Self-efficacy about Mathematical Literacy, The Scale of Mathematical Problem Solving and a personal information form were used to gather data from teacher candidates. While analyzing data, in addition to descriptive statistical methods, independent sample t-test, one-way ANOVA, Mann Whitney-U test, Kruskal Wallis-H test, Pearson?s correlation test, post-hoc analyses were performed to analyze data.The results showed that despite no significant relationships between teacher candidates? self-efficacy about mathematical literacy and their gender, grade, age range, high school, department in high school, parent?s educational background, computer usage, there are significant relationships between teacher candidates? self-efficacy about mathematical literacy and their studying habit. Moreover, although there are no significant relationships between teacher candidates? belief about mathematical problem solving and their age range, high school, studying habits, parent?s educational background, computer usage, there is significant relationships between their belief about mathematical problem solving and gender, grade, department in high school. The analysis of teacher candidates? beliefs about mathematical problem solving showed that teacher candidates have positive beliefs about general problem solving. Lastly, a significant relationship between teacher candidates? mathematical literacy and their beliefs about mathematical problem solving was found.