Ceza Muhakemesi Hukuku bağlamında koruma tedbirlerinden dolayı tazminat sorumluluğu
Compensation responsibility due to protection measures in the context of Criminal Procedural Law
- Tez No: 280836
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH SELAMİ MAHMUTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışma, ceza muhakemesi hukuku bağlamında maddi gerçeğe ulaşabilmek uğruna uygulanan koruma tedbirleri dolayısıyla haksız veya hukuka aykırı olarak kişi hak ve özgürlükleri ihlal edilen kimselerin mağduriyetlerini telafi edebilmek bakımından tazminata hak kazanabilmesinin şartlarını, tazminatın elde edilebilmesi için izlenmesi gereken usuli yöntemi ele almaktadır.Çalışmamız, AİHM ve Yargıtay kararları ile desteklenerek soyut ve teorik hükümlerin somutlaştırılması amacı güdülmüştür. Konuya ilişkin doktrindeki görüşler ve içtihatlar yardımıyla ihtilaflı hususlar mümkün olduğunca aydınlatılmaya çalışılmıştır. Kavramların içeriğinin yansıtılması ve AİHS ekseninde uluslararası hukuk ışığında konuya ilişkin temel hak ve özgürlüklerin irdelenmesinden sonra iç hukukta devletin koruma tedbirleri uygulamalarından dolayı tazminat sorumluluğu üzerinde durulmuştur.Nihayetinde devlet adına yargı yetkisini kullanan kamu görevlilerinin, eylem ve işlemlerinde hukuki çerçevede davranmasının kişi hak ve özgürlüklerinin korunması bakımından hayati önemi olduğu, aksi takdirde cezai- disiplin- tazminat sorumluluklarının gündeme gelebileceği hususu hukuki bir gerçeklik olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis handles the conditions for obtaining compensation for restitution of the people whose rights and freedom had been violated unjustly or unlawfully due to protection measures applied in order to reach the material reality in the context of criminal procedural law, as well as the procedural method for obtaining of such compensation.The study had been supported by the decisions of ECHR and Supreme Court of Appeals, and aimed to concretize the abstract and theoretical provisions. The controversial issues about the subject have been illuminated by opinions in the doctrine and case law. Compensation responsibility regarding the state?s application of protection measures in domestic law had been emphasized after reflecting the content of the concepts and exploring the basic rights and freedoms about the subject in the light of ECHR and international law.It was concluded that behaviors of public officers, who use the judicial power on behalf of the state, in their activities and transactions to be within the legal framework have vital importance in order to protect individuals? rights and freedom, otherwise criminal ?disciplinary- compensation responsibility will arise as a juristic reality.