Türkiye ekonomisinin durgun durum iktisadı kavramı çerçevesinde değerlendirilmesi
An assessment of Turkish economy within the concept of steady-state economics
- Tez No: 280835
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT BİRDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Ekonomi fiziksel boyutları ile ele alındığı zaman ekosistemin bir alt kümesidir. Buna göre ekonomiler, iktisadi faaliyetlerin gerçekleşmesi için gerekli olan doğal kaynakları çevreden sağlamakta, bu faaliyetler sonucu ortaya çıkan atığı ise çevreye geri bırakmaktadır. Bu süreç ekonomi ile çevre arasındaki ilişkinin hem temel dinamiğini oluşturmakta hem de ekonomilerin iki yönlü olarak çevreye bağımlı olduklarını ortaya koymaktadır. Nitekim, ekosistemin bir alt kümesi olarak her ekonomi nihai olarak çevrenin doğal kaynakları yenileme kapasitesi ve atıkları absorbe etme hızı ile kısıtlanmaktadır. Bu nedenlerle, çevre-ekonomi ilişkisini ve çevre sorunlarını sadece bir fiyatlandırma problemi olarak ele almak yerine daha bütünsel bir yaklaşım çerçevesinde değerlendirmek gerekmektedir. Durgun durum iktisadi kavramı bu yönde bir yaklaşıma olanak tanımaktadır. Bu çalışmada Türkiye Ekonomisi durgun durum iktisadı kavramı çerçevesinde değerlendirilmiş, Ekonominin bu kavram kapsamında ileri sürülen kurumsal değişikliklere ilişkin göstergeleri incelenerek mevcut durumu ve gelişimi durgun durum ideali ile karşılaştırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The economy is a sub-system of the ecosystem in its physical dimensions. Accordingly, economies provide natural resources that are needed in economic processes from the environment and then give them back as waste materials. This process does not only constitute the underlying dynamic of the relation between environment and economy, it also reveals how economies are bilaterally dependent on the environment. Thus, as a sub-system of the ecosystem, all economies are limited by the regeneration capacity and waste absorption speed of the environment. Therefore, economy-environment relationship and environmental problems should not only be discussed as a pricing problem, instead, they should be discussed within a more holistic approach. The concept of steady-state economics enables to carry out such an assessment. In this paper Turkish Economy has been analyzed within the concept of steady-state economics. In addition, current situation and development of the economy have been tried to compare with the utopia of steady-state economics by assessing the indicators related to institutional changes suggested within this concept.