Hâfız Ahmed Paşa Divanı ve incelenmesi
Hâfiz Ahmed Pasa Diwan and its textual analysis
- Tez No: 280846
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMAL AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 393
Özet
Hâfız Ahmed Paşa, XVII. yüzyılda yaşamış Şair sadrazamlarımızdan biridir. 1564 yılında Filibe?de bir müezzinin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Bu yüzdendir ki Filibeli Hâfız Ahmed Paşa ya da babasının mesleğine izafeten Müezzinzâde Hâfız Ahmed Paşa diye anılmaktadır. Hâfız Ahmed Paşa?nın bilinen tek eseri olan Divanı?nın tenkitli metni hazırlanmış, eseri bilimsel metotlar çerçevesinde incelenmiş, hayatına dair bilgiler ortaya konmuş, edebî kişiliği değerlendirilmeye çalışılmıştır. Bu inceleme kısmının ardından, Millet Kütüphanesi?nde bulunan Divan?ı ile Nuruosmaniye Kütüphanesi?nde Nat?ı şerîf adıyla kayıtlı bulunan şiir mecmuasındaki şiirleri ve bazı tarih kaynaklarında bulunan dağınık şiirleri bir araya getirilerek mürettep bir divan oluşturulmaya çalışılmıştır.Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Hâfız Ahmed Paşa?nın hayatı hakkında bilgi verilmiş ve edebî kişiliği incelenmiştir. İkinci bölümde Divan?ın şekil özellikleri üzerinde durulurken, üçüncü bölümde Divan muhteva bakımından incelenmiştir. Dördüncü bölüm ise Divan?ın tenkitli metninden oluşmaktadır.Çalışmamızın sonunda kültür, fikir ve estetik değerleri bakımından ele aldığımız kelimelerden oluşan bir de indeks yer almaktadır. Bununla birlikte çalışmamız sırasında yararlandığımız eserlerden meydana getirdiğimiz bir bibliyografya (kaynaklar) listesi yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Hâfız Ahmed Pa?a is one of our poets lived in the sevnteenth century. He was born as a hodja?s son in Filibe in 1564 year. So, as Hâfız Ahmed Pa?a or because of his farther is job as Müezzinzâde Hâfız Ahmed Pa?a was remembered. Diwan is only text of Ahmed Pa?a which was known. ?Diwan? of Hâfız Ahmed Pa?a who was the seventeenth century poet has been prepared, his text was studied in scientific methods, the details of his life has been mentioned, his literary personality has been tried to evaluate. After that, Diwan was in the public library and there were some recorded poetrys in the library of Nuruosmaniye. ?n some history resources, his untidied poetries has been come together. ?t has been tried to establish a Diwan.This thesis is formed on four parts. In the first part the details of Hâfız Ahmed Pa?a?s life has been mentioned and studied his literary personality. In the second part the properties of poems forms in ?Diwan? and its content has been studied. The fourth part is critical text of ?Diwan?.At the end of the thesis there is an index which contains the words that they are assessed in terms of culture idea and estetic values. However, there is a bibliyography that gives the names of the we have folloved up during our thesis.