Türkiye'de A tipi yatırım fonlarının performans değerlendirilmesi
Performance evaluation of A type mutual funds in Turkey
  1. Tez No: 280845
  2. Yazar: ELCHIN MAMMADOV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPASLAN İSAGİLLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmanın konusunu oluşturan yatırım fonları, sermaye piyasasındaki önemi giderek artan ve tasarruf sahiplerine belli ilkeler doğrultusunda profesyonel yönetim hizmeti veren yatırım araçlarıdır. Yatırım fonlarının başarısı ve alternatif yatırım araçları ve diğer yatırım fonları ile karşılaştırılması hem tasarruf sahipleri hem de fon yöneticisi açısından gereklidir. Bu süreçte yatırım fonlarının performansının değerlendirilmesi gereği ve performans değerlendirme yöntemleri doğmuştur.Bu tezin ana amacı, Türkiye'deki A tipi yatırım fonlarının performanslarını değerlendirmektir. Bu amaç doğrultusunda, öncellikle yatırım fonlarının genel özellikleri incelenmiş ve Türkiye'de yatırım fonu piyasasının durumu ele alınmıştır. Sonra ise, getiri ve risk kavramları açıklanmış ve genel kabul görmüş performans değerlendirme yöntemleri açıklanmıştır. Ardından esas amaç olarak A tipi yatırım fonlarının performanslarının değerlendirilmesine yönelik olarak söz konusu fonların Ocak 2008 ? Aralık 2010 dönemine ait 36 aylık verileri analiz edilmiş ve standart sapmayı esas alan yöntemlerle performansları değerlendirilmiştir. En sonda ise, piyasa gösterge endeksi ile A tipi yatırım fonlarının aylık getirileri arasında SPSS programı kullanılarak regresyon analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The mutual funds, which are the subject of this study are financial assets, that become more important in capital market and provide professional management service for saving holders with some principles. The success of mutual funds and comparison of them with alternative financial assets and other mutual funds are necessary for both saving holders and fund managers. In this process, necessity of mutual funds? performance management and performance measurement methods appeared.The main aim of this thesis study is to assess the performances of A type mutual funds in Turkey. For this purpose, firstly, general characteristics of mutual funds are examined and situation of mutual fund market of Turkey was discussed. Then, the return and risk concepts were explained and the generally accepted performance evaluation methods were described. After that, as the main purpose, in order to evaluate performances of A type mutual funds, the 36-month data of the funds in January 2008 ? December 2010 period were analyzed and their performances were evaluated with the methods based on standard deviation. Finally, regression analysis was conducted between the market benchmark index and monthly returns of A type mutual funds using the SPSS program.