İstanbul ili örneğinde Türkçe öğretmenlerinin yazın kuramlarına ilişkin görüşleri
Views of the teachers of Turkish in Istanbul on literary theories
  1. Tez No: 280853
  2. Yazar: EMEL SİLAHSIZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN POLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 282
Özet
Bu çalışmada, İstanbul'da görev yapan Türkçe öğretmenlerinin yazın kuramlarına ilişkin görüşlerinin araştırılması ve kuram-uygulama bütünlüğü ilkesinden hareketle, yazın eğitimi uygulamalarının neden yazın kuramlarına dayandırılması gerektiğinin betimlenmesi amaçlanmıştır.Dört ana bölümden oluşan çalışmamızın ilk bölümünde yazın eğitimi ve yazın kuramlarına ilişkin temel kavramlar açıklanarak ikinci bölümde de geçmişten bugüne etkili olmuş yazın kuramlarının genel bir tarihçesi verilmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde, Türkçe öğretiminin amaçları doğrultusunda kuramsal bilgilere dayandırılarak yapılacak bir yazın eğitiminin öğretim sürecine katacağı zenginliklerin betimlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise İstanbul ilinde devlet ilköğretim okullarında görev yapan Türkçe öğretmenlerine uygulanan anket çalışması ile öğretmenlerin yazın kuramlarına ilişkin görüşleri irdelenmeye çalışılmıştır.Böyle bir araştırmanın sonunda, Türkçe derslerindeki yazın eğitiminin çağdaş kuramlardan beslenerek gerçekleştirilmesinin eğitim sürecine katkıları ve buradan hareketle Türkçe öğretmenlerinin lisans öğrenimleri süresince yazın kuramlarına ilişkin yeterli bir donanımla yetiştirilmeleri gerektiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims at researching the views of teachers of Turkish in İstanbul towards literary texts and describing why literary teaching applications should be based on literary theories with keeping the principle of theory-application integrity in mind.In the first part of this study, which is of four parts, literary education and basic concepts of literary theories are defined, and in the second part a general history of effective literary theories is presented. In the third part, the positive effects of a literary education which is based on theoretical knowledge in concordance with the aims of teaching of Turkish are tried to be described. The last part discusses the questionnaire which has been given to the teachers of Turkish in İstanbul and their attitudes towards literary theories.The contributions of the literary education based on contemporary theories in the process of teaching Turkish and the necessity of equipping pre-service teachers with sufficient training of literary theories are ascertained as a result of this study.