Erken Matematik Yeteneği Testi-2'nin geçerlik, güvenirlik, norm çalışması ve sosyo-kültürel faktörlerin matematik yeteneğine etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 61781
  2. Yazar: YILDIZ GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA OKTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Araştırmamızın temel amacı A.B.D.'de Herbert P. Ginsburg ve Arthur J. Baroody tarafında geliştirilen Erken Matematik Yeteneği Testi-2'nin geçerlik, güvenirlik ve norm çalışmasının yapılarak Türk çocukları için eğitim ve psikolojinin hizmetine sunulması olmuştur. Erken Matematik Yeteneği Testi-2 ilk defa Erken Matematik Yeteneği Testi (Test of Early Mathematics Ability:TEMA) adıyla 1983 yılında 4-8 yaş çocuklara bireysel olarak uygulanabilen bir test olarak sunulmuştur. Daha sonra bu test yeniden gözden geçirilmiş ve teste 3 yaş grubunun da ilave edilmesiyle şimdiki halini almış ve 1990 yılında yeni versiyonu yayınlanmıştır. Testin amacı matematik yeteneği açısından yaşıtlarından önemli derecede geride ve ileride olan çocukları ve onların matematiksel düşünme açısından zayıf ve kuvvetli yönlerini tespit etmeyi ve sonucunda aile ve eğitimcilere rehberlik etmek olarak ifade edilmiştir. Test toplam 65 sorudan oluşmuştur, uygulama süresi ortalama 20 dakikadır. Testin ölçtüğü matematik alanlar ise informal ve formal olmak üzere iki temel özellik üzerine kurulmuştur. Informal matematik alanlar büyüklük, sayma, informal sayı bilgisi ve informal işlemlerle ilgili konulan; formal matematik alanları ise sayıları okuma-yazma, formal matematiksel işlemler, formal aritmatik işlemler, basamak kavramı gibi konulan173 kapsamaktadır. Türkiye'de erken çocukluk döneminde çocukların matematik yetenekleri üzerinde çalışan araştırmaların ve ölçme araçlarının çok yetersiz oluşu Erken Matematik Yeteneği Testi-2'nin geçerlik, güvenirlik ve norm çalışmasının bir doktora tez çalışması olarak seçilmesinin ana nedeni olmuştur. Erken Matematik Yeteneği Testi-2 ile ilgili bu çalışma pek çok istatistiksel süreci ele almayı gerektirmiştir. Öncelikle testin tercümesi uzmanlardan yardım alınarak gerçekleştirilmiştir. İkinci aşamada test gerekli düzenlemelerle uygulanabilir hale getirilmiştir. Testin daha sonra Örneklem grupları seçilerek geçerlik, güvenirlik ve norm çalışmalarına geçilmiştir. Örneklem gruplarının oluşturulmasında ve istatistiksel işlemlerde istatistik konusunda uzman olan kişilerin bilgilerine de başvurulmuştur. Ayrıca testin geçerliği ile ilgili çalışmalarda Sayı Kavramları Testi ve WISC-R uygulamaları gerekmiş ve bu testlerin Erken Matematik Yeteneği Testi-2 ile karşılaştırmaları yapılmıştır. Bu aşamalarda da uzman yardımına baş vurulmuştur. Uygulamalar 1995-96 ders yılı içerisinde gerçekleştirilmiş daha soma ise verilerin istatistiksel olarak analiz edilmesi işlemlerine geçilmiştir. Testin güvenirlik çalışması safhasında test-tekrar test metoduna başvurulmuştur. 96 çocuğa 12-15 gün arayla test iki kez uygulanmış ve iki uygulama arasında hesaplanan Pearson Çarpım Momentler Korelasyon Katsayısı 0.980 olarak bulunmuştur. Bu sonuç mükemmele yakın bir sonuç olarak görülebilir. Orjinal Erken Matematik Yeteneği Testi-2'nin ilk versiyonu olan TEMA'nın test-tekrar test sonuçlan ise.94 olarak verilmiştir. Bu açıdan da arada büyük bir benzerlik vardır.174 Uygulanan ilişkili grup“t”testi sonucunda ise istatistiksel açıdan anlamlı bir fark bulunmamıştır. Erken Matematik Yeteneği testi-2'nin parelel formu olmadığı için eşdeğerlik katsayısı hesaplanamamıştır. Testin güvenirliğini hesaplamak için diğer bir yöntem olarak iç tutarlılık katsayısının belirlenmesi yoluna gidilmiş ve Cronbach alpha ve Item-total sonuçlarına ulaşılmaya çalışılmıştır. 3-8 yaş arasında 277 çocuğun örneklem grubunu oluşturduğu bu bölümde Cronbach alpha sonucu (iç tutarlılık katsayısı) tüm grup için.958 olarak bulunmuştur ki bu sonuçta mükemmele yalandır. Orjinal testin sonuçları ise tüm gruplar için.94 olarak verilmiştir. Ancak 3 ve 6 yaşlar için elde edilen iç tutarlılık katsayısı A.B.D.'de elde edilen sonuçlardan biraz daha düşük fakat yinede anlamlıdır. îç tutarlılık katsayısma Item-total tekniği uygulanarak tüm grup için ve her yaş grubu için ayrı ayrı sonuçlara ulaşılmaya çalışılmıştır. Tüm grup için bakıldığında 65 soruda 18 tanesi (ilk başlarda yer alan) anlamlı ilişki vermemiştir.
Özet (Çeviri)
Mathematics is one of the crucial issue for every individual and society. Therefore no one can refuse to learn it. That is the reason why the educatiors, psychologists and parents are very much involved in this subject. Mathematical thinking begins before a child enters school. Most of the Informal mathematical skills are gained througout the experiences in daily life. As children are introduced to formal education they possess lots of formal mathematical conceps and gradually extend their skills in this area. However some children are not as good as the others and suffer from deficiencies in mathematical thinking skills. The contrary some children are excellent on maths and demand more from education. Most of the problems exist in school years. The role of the educators are to provide realistic information matching the child's special needs. One of the the major reasons for using standardized tests is to identify children who are significantly behind or ahead of their peers in the development of mathematical tMnking. Added to these, we can make educational predictions about children based on the test results. Furthermore tests can be used as a measure in research projects. There are numerous tests are used in this area for screening and diagnosis of children. However the insufficiency of standardized tests used in Turkey is one of the major problem in education. The rationale for choosing the Test of Early Mathematics Ability-2 (TEMA-2) is to fill this gap in the assessment of Turkish children's (aged from 3 to 8) mathematical thinking. xiThis study had two main parts. The first part has contained the statistical process such as normative procedures, validity and reliabilty results of TEMA-2 for Turkish children. The normative sample consisted of 1178 cases (568 girls and 610 boys) from 49 schools in Istanbul. At the end of the study it has seen that TEMA-2 could be used as a valid and reliable test. Compatible results between U.S.A. and Turkish children indicated that means and standart deviations of school aged Turkish children from age 6 to 8 were superior compering the U.S.A. children. On the other hand pre school children (age 3 to 4) performed poorly. But no statistical differences at age 5 between two cultures. No gender differences has obtained which confirm the previous results made several researchers. The second part of this present study tried to make a preliminary attempt for investigation the effects of socio-cultural factors such as; socio economics status, private rooms for children at home, number of children in the family and parental education, on mathematics ability. The results again showed the importance of the cultural and economical factors on the childrens'cognitive development. For instance lower-class children showed less success on the tests than the middle-class and upper-class children. Also to have a private room at home for a child has a positive impact on mathematical abiliy. Another investigation was made on the effects of numbers of children in the family on mathematics ability and it showed that too many children in a family has also negative effects. As last, this investigation emphasized the importance of parental education once more. The childrens' performance of high educated parents were superior than the childrens 'of low educated parents.