Kontrol edilen yabancı kurumların vergilendirilmesi
Taxation of controlled foreign corporations
  1. Tez No: 280862
  2. Yazar: ELİF CENKERİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. S. ATEŞ OKTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 342
Özet
Devletler, vergilendirme yetkilerinin sınırlarını diğer devletlerden bağımsız ve özgür olarak tespit ettikleri ölçüde mali egemenlige sahip olurlar. Günümüzde artan ekonomik, politik ve ticari bütünleşme, işgücü ve sermayenin uluslararası platformda hareketliliğinin hızlanması, çok uluslu işletmelerin vergi planlamasına ilişkin stratejilerini etkilemektedir. Bu itibarla, yabancı sermaye ve işgücü açısından kuruluş yeri seçiminde vergi yükü önemli bir unsur olarak belirmektedir.Çok uluslu işletmeler, kontrol edilen yabancı kurumları kullanarak karşılaşacakları vergi yüklerini azaltmayı amaçlarken; hükümetler vergi gelirlerinde meydana gelebilecek aşınmaları engellemeye çalışmaktadır. Bu bağlamda, çalışmada kontrol edilen yabancı kurum kavramı, söz konusu kurumların vergilendirilme esasları, farklı ülke düzenlemelerinin AB hukuku ve anayasal normlar açısından değerlendirilmesi yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the fundemental sovereignty rights of governments is the right of taxation. Therefore, governments determine border of their taxation powers independently and freely from the others, so that they acquire monetary sovereignty. Nowadays, due to increased economic, political, and commercial interaction, labour and capital mobility around the world has been rising, which caused multinational companies to take action towards tax planning strategies. Therefore tax burdens become an important factor for foreign capital and labour when choosing their localizations.Nowadays, multinational companies try to minimize their tax burdens by using controlled foreign corporations; whereas governments attempt to avoid reductions related with their tax revenues. In this context, this dissertation provides an overview of controlled foreign corporations, including taxation of these companies and their shareholders. Then, regulations towards cfc?s will be analyzed in terms of EC law and constitutionality.