Piyanonun gelişimi ve teknik yönden romantik dönemin sonuna kadar incelenmesi
Development of the piano and technically researching the piano to the end of romantic era
- Tez No: 280861
- Danışmanlar: PROF. OVA SÜNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Piyano Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada piyanonun tarih boyunca gelişimi detaylı bir biçimde incelenmiş ve piyano tekniği için piyanistlere yeni fikir ve faydalar bulma çabası amaçlanmıştır.Dört bölümden oluşan tezin birinci bölümünde, piyanodan önceki çalgıların gelişmesiyle piyanonun icadına sebep olmalarını anlatılmıştır. İkinci bölümde piyanonun yapısal gelişim süreci incelenmiştir. Üçüncü bölümde piyano tekniğine parmak, el, bilek ve kol hareketleri bakımından değinilmiş, dördüncü ve son bölümde ise, piyanonun kabul görmeye başladığı klasik dönem ve asıl büyük gelişimini yaşadığı romantik dönem incelenmiştir. Piyanonun gelişimindeki etkileri, bu çalışmada bestecilerin incelenmesindeki etkenlerden biri olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the devolopment of the piano throughout the history is detaily examined and the effort to find new ideas and benefits of the piano technic is aimed for pianists.In the first part of the thesis containing four parts, the improvement of the prior enstruments of the piano and cousing them to the innovation of the piano is explained. In the second part the devolopment of the structural process of the piano is examined. In the third part, the piano technic of the finger, hand, wrist and the arm movements are reffered. In the last fourth part the acceptance of the piano in the classic era and also the main development of the piano in the romantic era is examined. The efficiency in the improvement of the piano has been a factor to composers to be examined.