Kontrol edilen yabancı kurumların vergilendirilmesi
The taxation of controlled foreign corporations
- Tez No: 327869
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL SABAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 312
Özet
Bir ülkedeki yerleşik kişiler tarafından vergi cennetlerinin kullanımının artması, devletlerin bu gelirler üzerine vergi koymalarını zorunlu kılmıştır ve pekçok ülke kontrol edilen yabancı kurum kazançları (KEYK) ile ilgili düzenlemeleri yürürlüğe koymuştur.KEYK düzenlemelerine göre kontrol edilen yabancı kurumun bir ülkede yerleşik hissedarları sözkonusu kurumun hissesi ile orantılı olarak gelirlerinden dolayı vergiye tabidirler.KEYK düzenlemelerini ilk yürürlüğe koyan ülke olan ABD vergi mevzuatına göre, kontrol edilen yabancı kurum, ABD hissedarları tarafından kontrol edilen yabancı şirketlerdir. Kontrol kelimesinin anlamı ise, ABD hissedarlarının oy kullanma hakkı veya hissesinin %50'den fazlasına sahip olması demektir. Bu kapsamda, ABD hissedarı, yabancı şirketin hissesinin veya tüm hisse gruplarında oy kullanma hakkının en az %10'una sahip olan veya sahip olduğu kabul edilen ABD kişisidir ve yasada kontrol edilen yabancı kurumlara iştirak, gelirler ve vergilendirmeye dair ayrıntılı düzenlemeler yer almaktadır.Türk vergi mevzuatına 5520 Sayılı KVK ile getirilen kontrol edilen yabancı kurum kazançları başlıklı 7.maddesine göre, tam mükellefiyete tabi kişi ve kurumların, KVK'nın 7.maddesinde belirtilen şartlar dahilinde iştirak etmiş bulundukları yabancı kurumların, ilgili yıldaki kurum kazançlarının dağıtılıp dağıtılmadığına bakılmaksızın iştirak eden tam mükellefiyete tabi kurumların hissesine isabet eden tutar, o hesap dönemi içinde elde edilmiş kazanç sayılır ve tam mükellefiyete tabi kurumun Türkiye'deki vergi matrahına ilave edilerek kurumlar vergisine tabi tutulur.nahtar Kelimeler: Kontrol edilen yabancı kurum, Amerika Birleşik Devletlerinde Kontrol Edilen Yabancı Kurumlar, Vergi, vergi cennetleri, vergi rekabeti, zararlı vergi rekabeti ile mücadele
Özet (Çeviri)
The extensive and growing use of tax havens entities by residents make it necessary for states to ensure their domestic amount of levied taxes therefore many states have decided to controlled foreign corporations rules.Under CFC legislation resident shareholders of CFC aresubjecttotax on theirproratashare of theincome of the CFC.United States is thefirststateenacted CFC rulesandaccordingto US taxlawcontrolledforeigncorporation is theforeigncorporationwhichcontrolledby US shareholders. Control means US shareholdershavemorethanfiftypercent of voting power or value. In this extent US shareholders is who directly or constructive at least ten percent of voting power or value and the Code involves elaborated sharing, incomes and taxation.According to Turkey Corporation TaxArticle 7, if individual and corporation taxpayers participated in foreign Corporation, even if the corporation doesnt pay dividend, the prorata share of taxpayers recognized income that gained in fiscal year and added tax base.