Kazakistan'da doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının büyüme ve istihdam üzerine etkisi
Growth and employment effects of foreign direct investment in Kazakhstan
- Tez No: 280877
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPASLAN İSAGİLLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Teknoloji ve Sanayi İktisadı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Küreselleşme sürecinin hız kazanması ile birlikte ülkeler arasındaki sermaye transferi oldukça önemli hale gelmiştir. Bu bağlamda gelişme sürecindeki ekonomik getirileri açısından daha çok doğrudan yabancı yatırımlara ağırlık verildiği görülmek-tedir. İyi planlamış ve etkin bir şekilde yönlendirilmiş DYY'ler, yatırımın yapıldığı ev sahibi ülke ekonomisi üzerinde çeşitli olumlu ekonomik etkiler yaratır. Bunlar üretim, istihdam, gelir, ihracat artışı, ödemeler dengesi, ekonomik gelişme ve genel refah gibi etkilerdir. DYY'lerin temel etkisi ise ev sahibi ülkenin milli gelirine olan net katkısıdır. Bununla beraber, çalışmada tüm bu etkilerden ziyade, doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının ekonomik büyüme ve istihdam etkisi üzerinde durulacaktır.Bu çalışma ile DYSY'nın dünyadaki ve Kazakistan'daki gelişimi ve doğrudan yabancı yatırımların ekonomik büyüme ve istihdam üzerindeki etkileri değerlen-dirilmiştir. Son bölümde ise DYSY'nın ekonomi büyümeye ve istihdama etkisi olup olmadığı ölçülmüştür. Regresyon denkleminden elde edilen bulgulara göre DYSY'nın Kazakistan ekonomisine istatistik açıdan anlamlı ve olumlu olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The acceleration of the globalization process has become important with the transfer of capital between countries In this context, the process of development in terms of economic returns are given more weight to foreign direct investments. Well-planned and effectively directed FDI, the investment is made on the economy of the host country creates a variety of positive economic effects. These are, first, employ-ment, income, increase in exports, balance of payments, such as the effects of eco-nomic development and general welfare. The main effect of FDI, the net contribution of the host country's national income. However, the study of these effects, rather than all the direct foreign capital investments will focus on the impact of economic growth and employment.In this study, development and foreign direct investment in Kazakhstan FDY in the world and its effects on economic growth and employment were assessed. Economic growth and employment in the last section FDY whether the measured effect. According to findings from the regression equation FDY Kazakhstan's econ-omy has been found that statistically significant and positive