Sicill-i Ahvâl defterlerine göre Osmanlı bürokrasisinde İstanbul doğumlu Yahudi ve Rum devlet adamları
Born in Istanbul in Ottoman bureaucracy Jewish and Greek statesmen
- Tez No: 280882
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUNUS ÖZGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Devletlerin otoritelerini memleketin en uzak noktalarına kadar ulaştırmalarında kurmuş oldukları bürokratik yapılar çok önemlidir. Osmanlı Devleti de geniş bir alanda hâkimiyetini sürdürebilmek için sağlam bir bürokratik yapı oluşturmuştur. Tanzimat Fermanı'nın ilanından sonra bu yapıda önemli değişiklikler olmuştur. Bu yeniliklerden biri de gayrimüslimlerin devlet memurluklarında istihdam edilmeleridir. Gayrimüslimlerin istihdamında ortaya çıkan sorunları çözmek ve başkaca maslahatlar için II. Abdülhamit tarafından Sicill-i Ahvâl Komisyonu kurulmuştur. Bu komisyon devlet hizmetinde bulunanların kayıtlarını tutmuş ve muhafaza eylemiştir.Çok uluslu bir yapıya sahip olan Osmanlı Devleti'nin başşehri olan İstanbul da aynı karaktere sahipti. İstanbul'da yaşayan Musevi ve Rumlar, devlet hizmetinde önemli işlevler görmüşlerdir.Bu çalışmamızda 34 Musevi ve 45 Rum memurun kayıtları incelenmiştir. Bu inceleme neticesinde memurların çalıştıkları yerler, meslekleri, aldıkları ödül ve cezalar gibi önemli bilgilere ulaşılarak aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Bureaucratic structures of the states are very important to bring their authorities to the most distant points of the country. Ottoman Empire has also established a solid bureaucratic structure in order to sustain domination in a large region. After the declaration of the Tanzimat Fermanı, there have been significant changes in this structure. One of these innovations is the employments of the non-Muslims as civil servants. To solve the problems arising in the employment of non-Muslims and for some other thoughts, Sicil-i Ahval Commission was established by Abdulhamid II. This commission has recorded and protected the records of the civil servants in government offices.Like Ottoman Empire, the capital, Istanbul, had the same multi-national character. Jews and Greeks living in Istanbul had important functions in the state services.In this study the records of 34 Jewish and 45 Greek officers were investigated. As a result of this investigation, the important information were reached, like, the officials working places, professions, their reward and punishments, etc.