Autographa gamma (L.) (Lep.: Nactuidae)'nin değişik besinlerde gelişimi üzerinde araştırmalar
Investigations on the development of Autographa gamma (L.) (Lep.: Noctoidae) on various foods
  1. Tez No: 28095
  2. Yazar: HÜSEYİN ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AVNİ UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
1 ÖZET Yüksek Lisans Tezi Autographa gamma (L.) (LEP. : NOCTUIDAE) "NIN DE?İŞİK BESİNLERDE GELİŞİMİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Hüseyin ÇETİN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabil im Dalı Danışman: Doç.Dr.Avni U?UR 1993, Sayfa: 56 Jüri: Doç.Dr.Avni U?UR Prof.Dr. Neşet KILINÇER Prof. Dr. Ali DEMİRSOY Bu çalışmada, A. gamma kıvırcık salata, şekerpancarı, yonca ve başlahana' da yetiştirilmiş, bu besinlerin gelişme süresi, ergin yaşama süresi, çoğalma, ölüm oranı, büyüklük ve ağırlık bakımından A^ gamma' ya etkileri araştırılmış tır. Denemeler 25±2 °C sıcaklık, % 60-70 orantılı nem ve 14 saatlik günlük ışıklanma periyodunda yürütülmüştür. Larva dönemi en kısa kıvırcık salatada, en uzun yoncada sürmüştür. Larva gelişme süresi dört besinde birbirinden farklıdır. Pupa dönemi en kısa başlahanada, en uzun yonca ve şekerpancarında sürmüştür. Ergin yaşama süresinin en kısa olduğu besin kıvırcık salatadır; diğer üç besin arasında bu bakımdan önemli bir farklılık görülmemiştir. Preovipozisyon ve ovipozisyon süresinin en kısa olduğu besin kıvırcık salatadır; şekerpancarı, yonca ve başlahana bu süreler bakımından birbirine yakın etki göstermiştir. Bırakılan toplam yumurta sayısı, cinsiyetler oranı, larva gelişimini tamamlama oranı ve pupa boyu bakımından besinler arasında önemli düzeyde farklılık yoktur. Erginleşme oranı şekerpancarı, yonca ve başlahanada yüksek; kıvırcık salatada ise düşüktür. Pupa ağırlığının en az olduğu besin yoncadır. Diğer üç besin arasında fark görülmemiştir. Ergin boyunun en kısa olduğu besin yonca, en uzun olduğu besin şekerpancarıdır. Ergin kanat açıklığı, yonca ve başlahanadan elde edilenlerde daha kısa bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Autographa gamma, biyoloji, gelişim, besinler.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Masters Thesis INVESTIGATIONS ON THE DEVELOPMENT OF Autographa gamma (L.) (LEP.: NOCTOIDAE) ON VARIOUS FOODS Hüseyin ÇETİN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisior: Assoc. Prof. Dr. Avni U?UR 1993, Page: 56 Juri: Assoc. Prof.Dr. Avni U?UR Prof.Dr. Neşet KILINÇER Prof. Dr. Ali DEMİRSOY In this study, A^ gamma was reared on crisp lettuce, sugar beet, alfalfa and drumhead cabbage and effects of these foods on the developmental time, adult longevity, reproduction, death ratio and size of the A_^ gamma were investigated. Experiments were carried out at 25±2 °C temparature, 60-70 % r.h. and 14:10 L/D time period. The shortest larval stage was observed on crisp lettuce and the longest on alfalfa. Larval developmental periods were different from each other in the four different foods. The shortest pupal stage was observed in drumhead cabbage and the longest in alfalfa and sugar beet. The shortest adult longevity was on the crisp lettuce while there was no significant difference among the test of the three foods. The shortest pre-oviposition and oviposition periods were observed on crisp lettuce; sugar beet, alfalfa and drumhead cabbage, these time periods showed almost equal effectivity to each other. There was no significant difference in the total number of deposited eggs, sex ratio, larval developmental ratio and pupal length among different foods. Adult emergence ratio was high in sugar beet, alfalfa, drumhead cabbage, while in crisp lettuce it was low. The least weight of pupa was on alfalfa, while among other three foods no difference was observed. The shortest adult length was on alfalfa and the longest adult length was on sugar beet. The wing span of the adults reared on alfalfa and drumhead cabbage were small. KEY WORDS: Autographa gamma, biology, development, foods.