Turgut Özakman'ın oyun yazarlığı
Turgut Özakman's play writing
- Tez No: 280944
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEDRİ AYDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 791
Özet
1950 kuşağı Türk oyun yazarlarından Turgut Özakman'ın oyunlarının ve oyun yazarlığının incelendiği bu çalışma Giriş ve Sonuç bölümleri hariç üç bölümden oluşmaktadır.Giriş bölümünde çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi hakkında bilgiler verilmiştir. Birinci bölüm Turgut Özakman'ın yaşam öyküsü, eserlerinin ve aldığı ödüllerin bütünlüklü listesini, yazarın tiyatro ve oyun yazarlığı hakkındaki görüşlerini içerir.İkinci bölümde yazarın beşi kısa oyun olmak üzere yayımlanmış yirmi oyunu incelenmiştir. Her bir oyunun olaylar dizisinin de yer aldığı bu bölümde inceleme ?Kurgu ve İleti?, ?Oyun Kişileri ve Kişileştirme?, ?Zaman ve Mekân?, ?Biçem ve Dil? başlıkları altında yapılmıştır.Üçüncü bölüm bir önceki bölümde her biri tek tek ele alınan oyunların ?İçerik?, ?Kurgu?, ?Kişileştirme?, ?Söyleşim düzeni ve dil?, ?Mizah, ?Eleştirel Yaklaşım?, ?Şarkı ve Dans? başlıkları altında karşılaştırmalı ve bütünlüklü değerlendirmelerinden oluşur.Sonuç bölümü ise çalışmanın son bölümüdür; gerçekleştirilen araştırma ve incelemenin genel bir değerlendirmesini içerir.Çalışmanın ekler bölümünde ise oyunlarda görülen adlandırmaların, deyimlerin, söz oyunlarının, benzetmelerin listesi ve oyunların sahnelenişlerine ilişkin bir tablo sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study, in which it has been analized the plays and play writing of Turgut Özakman who is from 1950 generation Turkish Play Writers, consists of three chapters excluding its Introduction and Conclusion chapters.In its introduction chapter, it has been offered information about the study?s purpose, scope and method. The first chapter consists of Turgut Özakman?s biography, complete list of his Works and reward which he gained, and his opinion about theatre and play writing.In the second chapter it has been analysed author?s twenty plays which have been published, of which five are short plays. In this chapter in which also appear the plays? plot, the examination has been made under the titles of ?Structure and Message?, ?Characters and Characterization?, ?Time and Environment?, ?Style and Language?.The third chapter constitutes complete and comparative evaluating of each one of plays analysed individualy in previous chapter under the titles ?Content?, ?Structure?, ?Characterization?, ?Dialog Order and Language?, ?Humour?, ?Critical Approach?, ?Song and Dance?.The conclude chapter is the final chapter of the study, which consist of general concluding of the research and of the analyses carried out.In the study?s additions chapter, it has been offered separately lists of the namings, the idioms, the saying games, the likenings which can be seen in the plays, and a table related the performings of plays.