Ludwig Van Beethoven'ın klasik sonat formuna katkıları
Contributions to the classical form of sonatas by Ludwig Van Beethoven
- Tez No: 280945
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. C. HAKAN ÇUHADAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Klasik batı müziğinin en önemli bestecilerinden biri olan Ludwig van Beethoven, 1770 yılında Almanya'nın Bonn kentinde doğmuştur. Küçük yaşta müzik eğitimine başlayan Beethoven, olağanüstü yeteneğiyle ve aldığı eğitimle klasik döneme adını yazdıran besteciler arasında yer almıştır. Klasik batı müziğine yaptığı formel ve fikirsel yeniliklerin yanı sıra, insan duygularına, doğayı anlamaya, felsefi ve devrimsel bakış açısıyla kendini adamış ve klasik batı müziğinde, günümüzde icra ettiğimiz eserlerini bestelemiştir. Bu devrimsel bakış, eserlerine tamamen yansımış ve Fransız Devrimi'nin ortasında bulunan Beethoven'ı döneminin diğer bestecilerinden oldukça farklı fikirsel yeniliklere sürüklemiştir.Eserleri üç döneme ayrılan Beethoven, devrim fikriyle beraber, ilk kez İtalya'da süit formundan ayrılarak başlıca bir form haline gelmeye başlayan Sonat Formu'nu formel ve fikirsel olarak geliştirmiştir. Özellikle sonatlarında kalıpları kıran, yeni çığırlar açan Beethoven, klasik dönemin en sıra dışı bestecisi olarak bilinmektedir. Yaşadığı klasik dönemin yanı sıra, klasik dönemden bir sonraki dönem olan romantik döneme de armonik ve fikirsel olarak faydalı olmuştur. Günümüz icracıları da dâhil olmak üzere kendi döneminden itibaren her icracının, Beethoven'ı anlamak ve eserlerini icra etmek için öncelikle bestecinin sonatlarını incelemesi ve çalışması gerektiği düşünülmektedir. Müzikal bir devrimci olan Beethoven'ın sonat formuna getirdiği yenilikler klasik batı müziği edebiyatı için oldukça önemli tarihsel bir devrim niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the most important composers of Western classical music as a 1770 Ludwig van Beethoven was born in Bonn, Germany. From Beethoven to the musical education began at an early age, with extraordinary talents and her training in the name of the classical period were among the composers. Has made to Western classical music as well as formal and intellectual innovation, human feelings, to understand nature, and devoted himself to philosophical and revolutionary perspective on Western classical music, composing Works that were performed today. This revolutionary view, fully reflected in the Works of Beethoven and the French Revolution in the middle of the other composers of the period was quite different from the drag on innovation.Divided into three periods of Beethoven works, along with the idea of revolution, leaving the first time in İtaly as a major form of suites starting to become a form of the sonata form as developed formal and intellectual. Sonatas, especially in breaking new ground and opens Beethoven, composer of the classical period is known as the most unusual. The addition of live classical periodi classical period in the next period, the Romantic period has been useful as a harmonic and intellectual. Our performers on the day of that period, including works from every performer to understand and to perform Beethoven?s first sonata the composer?s review and should work. Beethoven?s sonata form as a musical revolutionary innovations in literature, classical music is very important to carry a historical breakthrough.