Bulanık doğrusal programlama ve yerel yönetimlerde bir bulanık hedef programlama uygulaması
Fuzzy linear programming and an application of fuzzy goal programming in local govenments
  1. Tez No: 280948
  2. Yazar: YASEMİN COŞKUNIRMAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ERSİN KIRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Kamu Yönetimi, Maliye, Econometrics, Public Administration, Finance
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Her sistem kendi bünyesi için en iyi sonucu hedefler. Belirsizlikler ve çeşitli kısıtlar altında bu hedefi gerçekleştirmeye çalışır. Belediyeler de belirli kısıtlar altında hedeflediği vergi gelirlerini toplamak isterler.Bu çalışmada İskenderun Belediyesi'ndeki vergi gelirlerinde hedeflenen değerlerdeki bulanıklık nedeniyle oluşacak sonuçlar bir üyelik derecesiyle açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmadaki modellemede Çok Amaçlı Karar Verme alanı içine giren Bulanık Hedef Programlama kullanılmıştır. Problemdeki kısıtların değişmesi durumundaki sonuçlar incelenerek hedef değerler ile ilgili öneri ve yorumlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The best result for each system targets its own constitution. Systems study for achieve this goal under various constraints and uncertainties. Municipalities want to collect the tax revenue target under certain constraints.In this study the consequences of Iskenderun Municipality in tax revenues due to the targeted values in a blur tried to explain the degree of membership. Entered into the study area of Multiple Criteria Decision Making Fuzzy modeling is used goal programming. Constraints to change the results by examining the state of suggestions and comments were made regarding target values.