Çoklu sponsorlukta iletişim etkinliğinin incelenmesi: Fuar sponsorluğu üzerine bir çalışma
Evaluation the communication effectiveness at the multiple sponsorship: A study on fair sponsorship
  1. Tez No: 280957
  2. Yazar: HASAN AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT TEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışmada çoklu etkinlik sponsorluğuna kavramsal bir yapı oluşturulması amaçlanmıştır. Çoklu sponsorluk birden fazla markanın bir olaya sponsor olması halinde gerçekleşir. Bu çalışma; sponsorluk faaliyetine katılan sponsor markaların birbirlerinin imajını etkilediğini öne sürmektedir. Ayrıca, birden fazla marka aynı etkinliğe sponsor olduğu zaman, bu markalar ve olayın tek bir grup, varlık olarak algılandığını ileri sürmektedir.Sponsorlar ve sponsor olunan etkinlik arasındaki ilişkinin gücü, bu ilişkiyi etkileyen faktörler, bir partnerden diğerine ve sponsorlardan etkinliğe gerçekleşen imaj transferinin araştırılması çalışmanın amaçları arasındadır. Çoklu sponsorlukta sponsor olan markaların imajı iki şekilde etkilenmektedir; ilk önce etkinliğe sponsor olan markalardan, sponsor markaya, ikinci olarak sponsor olunan etkinlikten, sponsor olan markaya gerçekleşecek olan imaj transferidir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to form a conceptual structure to a multiple event sponsorship. Multiple sponsorship is the sponsorship of several brands for an event. This thesis claims that multiple sponsorship affects the image of each sponsor brand. Also it claims that if more than one brand sponsors the same event, these brands are perceived as a single body.The examination of the questions about the intensity of the relation between sponsors and sponsored event, the facts that affects this relation and image transfer from one partner to another and from sponsor to event is the subject of this study. In multiple sponsorship, the image of the sponsor brands is affected in two ways: first, image transfer from sponsor brands to a sponsor brand and second, from sponsored event to sponsor brand. Also, factors like the intensity of the connection and harmony that affects image and information transfer from event and other sponsors will be examined.