İletişim teknolojilerinin yükseköğrenim kurumlarında öğretim amaçlı kullanımı: Selçuk Üniversitesi örneği
The usage of communication technologies in higher education: Selçuk University sample
  1. Tez No: 280968
  2. Yazar: TUGAY ARAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER BAKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Education and Training, Communication Sciences
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Araştırma Yöntemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
İletişim teknolojileri genellikle, iletişim alanındaki bütün teknolojileri kapsayan bir kavram olarak kullanılmaktadır. Bu kavramın kapsamında iletim, telekomünikasyon, iletişim, enformasyon, yayın, yayım teknolojileri bulunmaktadır. Günlük hayatta sıkça kullandığımız birçok araç gereç bu teknolojiler içerisine girmektedir. İletişim dünyasının tarihine bakıldığında, üç temel devrim göze çarpar; matbaanın bulunması, elektrik ve elektronik devrimi ve radyo televizyonun bulunmasıdır. Bu devrim bilgisayar ve internetin de temelini oluşturmuştur. Bu çalışmada iletişim teknolojilerinin geçmişten günümüze kadar olan değişimi incelenmiştir.İletişim teknolojileri her alanda olduğu gibi eğitim alanında da yoğun bir biçimde kullanılmaktadır. İletişim teknolojileri eğitimi etkili, nitelikli hale getirmektedir. İletişim teknolojileri araçlarının eğitim alanında kullanılması çeşitli biçimlerde karşımıza çıkabilir. Bunlar eğitim teknolojisi, bilgisayar yönetimli öğretim, bilgisayar destekli eğitim, uzaktan eğitim, web tabanlı eğitim, e-öğrenme şeklindedir. Tüm bu alanlar eğitimi okul ile sınırlı olmaktan çıkarmıştır. Artık okul bittiğinde eğitim bitmemekte, her yaştan her meslekten, eğitim düzeyi yüksek düzeyde olan kişiler dahi eğitime geri dönmektedirler. Çalışmada bu konular kapsamlı bir şekilde incelenmiştir.Yükseköğretimde iletişim teknolojilerinin kullanımına yönelik olarak Selçuk Üniversitesi akademisyen ve öğrencilerine anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS istatistik programı ile uygun analizlere tabii tutulmuş ve bu çerçevede Selçuk Üniversitesi'nde iletişim teknolojilerinin ne derece kullanıldığı saptanmış ve öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Communication technology is usually used as a concept covering all the technologies in this field. Within the scope of this concept there is telecommunication, communication, information, publishing and printing technology. These technologies are now among many tools we use in daily life. Looking at the history of the world of communication, there are three major revolutions: the invention of printing, electric and electronic revolution and the invention of radio and television. These revolutions are the basis of computer and internet. In this study we investigated the changes in communication technologies from the past to the present.Communication technologies are intensively used in education field as in all areas. Thanks to communication technologies, education has become more effective and qualified. The use of communication technology tools could be seen in various forms in education area. These are educational technology, computer-managed training, computer assisted learning, distance learning, web-based training and e-learning. All these areas have made education independent from schools. Now learning is not finished after graduation from schools. People from all ages, all professions, even with higher level of education return to training. These issues are examined in the study in a comprehensive manner.Academics and students were surveyed for the use of communication technologies in higher education in Selcuk University. The data obtained was subject to appropriate analysis with SPSS statistical software, to what extent communication technologies being used was determined and new suggestions were made.