Yazılı Türkçenin Kelime Sıklığı Sözlüğü (1945-1950 arası)
Word Frequency Dictionary of Written Turkish (between 1945-1950)
  1. Tez No: 280969
  2. Yazar: GÖKHAN ÖLKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RIDVAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 468
Özet
Bütün dillerde kullanım açısından öne çıkan kelimeler vardır. Bu kelimeler dili kullanıcıların eğitim durumundan yaş gruplarına kadar birçok faktörden etkilenir ve kullanıcılar arasında farklılık gösterir. Kelime sıklığı, bir dilde kullanılan kelimelerin kullanım sıklığını ortaya koyan çalışmalardır.İlyas Göz tarafından 2003 yılında ?Yazılı Türkçenin Kelime Sıklığı Sözlüğü? hazırlanmıştır. Göz, çalışmasında 1995-2000 yılları arasındaki Türkçenin yazılı materyallerini esas almıştır. Biz de buradan hareketle 1945-1950 yılları arasındaki Türkçenin yazılı materyallerini esas alan bir kelime sıklığı sözlüğü oluşturmayı amaçladık. Bu sayede Türkçenin elli yıllık bir dilimde ne gibi değişmeler gösterdiğini ortaya koyduk. Ayrıca Türk dil devriminin yerleşmeye başladığı Türkçenin tabii seyrine oturduğu dönem olarak da 1945-1950 yıllarını gösterebiliriz. Yine bu dönemde, siyasi hayattaki çok partili sisteme geçiş de basın ve diğer yayınlarda bir rahatlama ve artış sağlamıştır.Çalışmamız sözlük ve sözlükçülük hakkında bir girişle başlamaktadır. Daha sonra çalışmada uygulanan metodun da anlatıldığı bir değerlendirme yazısı bulunmaktadır. Değerlendirmenin sonuna sözlükte geçen birleşik yapıların ve eş sesli kelimelerin olduğu iki ek liste konmuştur. Geniş bir Kaynakçadan sonra önce alfabetik, daha sonra da sayısal sıralı olmak üzere yazılı Türkçenin Kelime Sıklığı Sözlüğü (1945-1950 arası) oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
All languages have featured words in view of using. These words are affected by many factors as language users' educational status as well as age groups and it vary among language users. Word frequency, is studies that demonstrate frequency of usage of the words used in a language.?Word Frequency Dictionary of Written Turkish? was prepared by İlyas Göz in 2003. Göz based on written materials of Turkish in between 1995-2000 in his study. From tihs point of, we aimed to create a word frequency dictionary that based on written materials of Turkish in between 1945-1950. In this way, we produced to occurred what sort changes in a fifty years period of Turkish. Also we can indicate to period of 1954-1950 when Turkish language revolution has been began to settle and Turkish has been gotten natural situation. Besides in this period, transition to multi-party system in political life has ensured to increase and relaxation in the press and other publicationsOur study begins with an introduction about the dictionary and lexicography. Then, there is a assessment writing that has described method was used in study. The two additional lists having compound structure and homonym in dictionary was placed to the end of assessment writing. After a comprehensive bibliography, Word Frequency Dictionary of Written Turkish (between 1945-1950) was created to be first alphabetically then numerical sequent.