Tarımsal faaliyetlerin muhasebeleştirilmesinin Türkiye Muhasebe Standardı-41 çerçevesinde incelenmesi: Bir tarım işletmesinde örnek uygulama
Examination of accounting for agricultural activities within the framework of Turkish Accounting Standard 41: A case study implementation in a agricultural enterprise
- Tez No: 280971
- Danışmanlar: PROF. DR. RAİF PARLAKKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
Bu doktora tezi, tarımsal faaliyetlerin Türkiye Muhasebe Standardı 41 çerçevesinde muhasebeleştirilmesini ve örnek olay uygulamasını içermektedir.Çalışma dört bölümden oluşmaktadır.Çalışmanın birinci bölümünde; işletmelerin sınıflandırılması hakkında genel bilgiler verilmiştir. Sonrasında tarım işletmeleri ve özellikleri ile tarımsal üretim incelenmiştir. Aynı zamanda, bu bölümde tarım muhasebesi ve önemi açıklanmıştır.İkinci bölümde; tarım işletmelerinde muhasebe sistemi açıklanmıştır. Tarım işletmelerinin envanter, değerleme, amortisman işlemleri ve tarım işletmelerinde vergilendirme incelenmiştir. Daha sonra Çiftlik Muhasebe Veri Ağı ve tarım işletmelerinde devlet teşvikleri açıklanmıştır.Üçüncü bölümde; Uluslararası Muhasebe Standartları hakkında genel bilgi verilmiştir. Türkiye Muhasebe Standartları ve Türkiye Muhasebe Standardı 41 nolu Tarımsal Faaliyet Standardının tarihsel gelişimi açıklanmış ve daha sonra Türkiye Muhasebe Standardı 41 nolu Tarımsal Faaliyet Standardı ayrıntılı olarak incelenmiştir.Son bölümde ise; süt sığırcılığı faaliyetinde bulunan tarım işletmelerinde muhasebe işlemlerine yönelik yeni bir model önerisi geliştirilmiş ve Türkiye Muhasebe Standardı 41 kapsamında örnek bir uygulama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This doctoral degree thesis includes accounting for agricultural activities within the fromework of Turkish Accounting Standard 41 and a case study implementation.This stduy is composed of four parts.In the first part of the study, general information about classification of businesses is given. After that, agricultural businesses, spesifications of them and agricultural production are analyzed. At the same time; agricultural accounting and its importantance are in this part too.In the second part, the accounting system in agricultural businesses is explained. Inventory, evaluating, depreciating operations of agricultural businesses and taxing of agricultural businesses have been examined. Then the Farm Accountancy Data Network and inducements of government for agricultural businesses are professed.In the third part, general informations about International Accounting Standards is given. The historical background of Turkish Accounting Standard and Turkish Accounting Standard 41 Farm Accounting Standard are presented then Turkish Accounting Standard 41 Farm Accounting Standard are examined in detail.In the final part, a new model which is intended for the agricultural businesses whichs run milk cattling activities is developed and Turkish Accounting Standard 41 a sample practice is given.