41 nolu Türkiye Muhasebe Standartları çerçevesinde tarımsal faaliyetlerin muhasebeleştirilmesi: Büyükbaş hayvancılık işletmesinde bir uygulama
Accounting of agricultural activities in the framework of Turkish Accounting Standard 41 : A study on cattle farming
  1. Tez No: 377784
  2. Yazar: ALİ ANTEPLİ
  3. Danışmanlar: PROF. ALİ ALAGÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
Bu doktora tezi, tarımsal faaliyetlerin gerçekleşmesinde ortaya çıkan muhasebe olaylarının kaydedilmesi ve raporlanması konusunda Türkiye Muhasebe Standardı 41 çerçevesinde 5 hesaplı uygulama ve tek hesaplı uygulama kayıtları ile Vergi Usul Kanununa göre yapılan kayıtların karşılaştırmaları yapılarak muhasebeleştirilmesini ve örnek olay uygulamasını içermektedir. Çalışma dört bölüm olarak oluşturulmuştur. Çalışmamızın birinci bölümünde; tarımsal faaliyetler ve tarım işletmeleri konuları ele alınmış, bu bağlamda tarımsal faaliyetlerin özellikleri, tarımsal faaliyet türleri ve tarım işletmelerinin özellikleri ayrıntılı bir biçimde açıklanmıştır. İkinci bölümde; tarım işletmelerinde muhasebe sistemi ele alınmıştır. Bu bölümde, tarım muhasebesinin tarihsel gelişimi, tarım işletmelerinde envanter işlemleri, değerleme işlemleri, amortisman işlemleri ve tarımsal devlet teşvikleri hakkında bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde; Uluslararası Muhasebe Standartları hakkında genel bilgi verilmiştir. Türkiye Muhasebe Standartları ve Türkiye Muhasebe Standardı 41 Tarımsal Faaliyet Standardının tarihsel gelişimi açıklanmış ve daha sonra Türkiye Muhasebe Standardı-41 nolu Tarımsal Faaliyet Standardı ayrıntılı olarak incelenmiştir. Dördüncü ve son bölümde ise; süt sığırcılığı faaliyetinde bulunan tarım işletmelerinde muhasebe işlemlerine yönelik yeni bir model önerisi geliştirilmiş ve Türkiye Muhasebe Standardı-41 kapsamında örnek bir uygulama yapılmıştır. Bu uygulamada maliyetlerin 7/B seçeneğine göre kaydedilmesi ve Tekdüzen Hesap Planında olması gereken hesap önerilerine yer verilerek, 5 hesaplı ve tek hesaplı uygulama kayıtları ile Vergi Usul Kanununa göre yapılan kayıtlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation contains the record and reporting of the accounting in the realization of agricultural activities in terms of“simple entry bookkeeping and multiple 5 entry bookkeeping application records within the framework of Turkish Accounting Standard 41 and the records made according to the Tax Procedure Law as well as their comparisons and a case study application. The study consists of four sections. In the first part of the study, agricultural activities and agricultural enterprises have been discussed and in this context, the characteristics of agricultural activities, types of agricultural activities and characteristics of agricultural enterprises have been described in detail. In the second part, accounting system in an agricultural enterprise has been discussed. In this part, information about the historical development of agricultural accounting, agricultural business operations in the inventory, valuation, depreciation, agricultural operations and government grants has been given. In the third part, general information about the International Accounting Standards has been given and the historical development of Turkish Accounting Standard 41-Agricultural Operations has been explained. In the next step, Turkish Accounting Standard- 41 - The Standard of Agricultural Activity has been investigated in detail. In the fourth and last section; a sample application has been made and a new developed model of accounting for dairy farms in the agricultural enterprises has been proposed within the scope of Turkish Accounting Standard- 41. In this sample application, it has been proposed that costs be recorded according to the 7 / B option while abiding by the Uniform Chart of Accounts. ”Simple entry bookkeeping and multiple 5 entry bookkeeping application records and records made according to the Tax Procedure Law have also been given.