Bosna-Hersek kaynaklarına göre Yugoslavya'nın dağılmasından sonra Bosna-Hersek Federasyonu'nun kurulması
The foundation of Bosnia and Herzegovina federation after the collapse of Yugoslavia according to the documents of Bosnia and Herzegovina
  1. Tez No: 280998
  2. Yazar: CEMİLE TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ÇALIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bosna-Hersek bölgesinde ilk devlet XII. Yüzyılda Bosna Krallığı adıyla kurulmuştur. Osmanlıların XIV. ve XV. Yüzyıllarda fetihler sonucunda Krallık yıkılmış; bundan itibaren XIX. Yüzyıl ortalarına kadar Bosna toprakları Osmanlı idaresinde kalmıştır. Daha sonra Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nun işgaline uğramış; I. Dünya Savaşı'ndan sonra Yugoslavya Krallığı kurulmuştur. 1945'te Tito önderliğinde Yugoslavya Federal Cumhuriyeti kurulmuş; bu dönem 1990'da sona ermiştir.Yugoslavya'nın dağılmasından sonra Alija Izetbegovi? önderliğinde Bosna-Hersek Cumhuriyeti kurulmuştur. Başkanlığı yaptığı Demokratik Eylem Partisi genel başkanı olarak girdiği 1991'de cumhurbaşkanı seçilmiştir.Bosna-Hersek Devleti kurulup kısa sürede birçok devlet tarafından tanınınca, Avrupa'nın ortasında bir İslam devleti görmek istemeyen Sırplar, Boşnaklara 1992'de savaş açmış, çok sayıda insan bu savaşta katledilmiştir. Bosna savaşı, ABD ve AB ülkelerinin müdahaleleriyle 1995'te NATO aracılığıyla durdurulmuştur. 14 Aralık 1995'te Bosna; Sırp ve Hırvat liderlerinin koydukları imzalarla Dayton Barış Antlaşması yürürlüğe girmiştir. Bu antlaşma ile Bosna-Hersek Devleti resmen kurulmuştur.Bosna-Hersek Devleti'ni üç etnik grup oluşturmaktadır. Boşnak, Sırp ve Hırvatlar, kantonlar halinde devlete ortak olmaktadırlar. Dayton, savaşı durdurmuş, ancak çok uluslu Bosna-Hersek Devleti'nin problemleri sona ermemiştir. AB'ne çalışmaları devam etmektedir. Bu çerçevede yapılacak reformlar sonucu Bosna-Hersek Cumhuriyeti bağımsız bir devlet olarak dünya ulusları arasında yerini alacaktır.
Özet (Çeviri)
The first state in the Bosnia-Herzegovina region was established in the 12th century under the name of Bosnia Kingdom. The Ottomans ruled the area from the 14th century on until the midst of the 19th century. Later on it was invaded by the Austro-Hungarian Empire. After the World War I, the Yugoslavian Kingdom was established. The Yugoslavian Federal Republic, established in 1945 under the leadership of Tito, disintegrated in 1990.After the disintegration of Yugoslavia, under the leadership of Alija Izetbegovi?, the Bosnia-Herzegovina Republic was founded. He became the president in 1991 in the elections that he has joined as the head of the Party for Democratic Actions (Stranka Demokratske Akcije, SDA).The Serbians who did not want to see an Islam state in the midst of Europe when Bosnia-Herzegovina State was established and widely recognized by many states killed many people in the war they started with the Bosnians in 1992. The war in Bosnia ended with the intervention of USA and EU States by means of NATO. On 14th December 1995 the Dayton Peace Agreement was signed by the Bosnian, Serbian, and Croatian leaders. This agreement was the official foundation of the Bosnia-Herzegovina State.Three ethnic groups form the Bosnia-Herzegovina State. The Bosnians, Serbians, and Croatians participate in the state as cantons. Dayton agreement has stopped the war but not the problems of the multinational Bosnia-Herzegovina State. EU membership negotiations are still in progress. The reforms made within this framework will enable Bosnia-Herzegovina Republic to be an independent nation among the nations of the world.