Kıbrıs Eskiçağı ve jeopolitiği
The geopolitics of Cyprus at Ancient Age
  1. Tez No: 281002
  2. Yazar: AHMET GÖZLÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 424
Özet
çalışmamız, 4 ana bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde, jeopolitik disiplini ve içeriğine yönelik kavramsal yapılar, ana hatlarıyla tanımlanmaya ve Ada tarihine yönelik stratejik hassasiyet geliştirilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde, Kıbrıs coğrafyası ve jeomorfolojisi betimlenmeye gayret edilmiştir. Üçüncü bölümde, Kıbrıs tarihöncesi çağları ve bu çağların içeriğin somutlamak için tipik olabilecek site, tapınak veya mezar yapıları üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde ise Ada'nın Eskiçağ tarihine (aynı zamanda tarihî çağlara) girişi ve Eskiçağ jeopolitik ortamındaki pozisyonu tasvir edilmeye çalışılmıştır. Bunun yanı sıra, bölümlere ait kimi başlıklar görsel materyalle desteklenmiş ve dikkatlere sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Our working consists of 4 main parts. In the first part, conceptional structures aimed at geopolitical discipline and content have been tried to identify with base line and strategic sensitivity that aimed at Island?s today and past has been tried to improve. In the second part, it has endeavored for describing Cyprus geography and geomorphology. In the third part, Cyprus prehistoric ages and building, sanctuary or cemetery that may be typical for concreting these ages? concept have been emphasized. In the forth part, Island?s entrance to the ancient civilization (to the ancient history at the same time) and its position in ancient civilization environment have been tried to portray. Besides, while result text was being put together with a general comment and a menial summary with direct quotations from main text, some topics belong to parts were supported by visual materials and presented.