Western Anatolian metalwork and (The self-image) of metalworkers in the later 1st millennium bc - A historical-archaeometrical approach
M.Ö. ilk binyılın sonlarında Batı Anadolu'da metal işçiliği (Ve metal işçilerinin öz imgesi): Tarihsel ve arkeometrik bir yaklaşım
- Tez No: 798486
- Danışmanlar: DOÇ. DR. THOMAS ZIMMERMANN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Arkeometri, Tarih, Archeology, Archaeometry, History
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tez, M.Ö. 1. binyılda Batı Anadolu'daki antik metal işçileri tarafından kullanılan metal işleme teknolojilerinin seviyesini göstermektedir. M.Ö. 1. binyılda Batı Anadolu'da metal işçiliği yeterince araştırılmamış bir çalışma alanıdır. Belli tarihsel önyargılar ve arkeometrik tekniklerin nispeten yeni yeni gelişmesi nedeniyle, Batı Anadolu'daki Geç Tunç Çağı ile Hellenistik-Roma metal işçiliğinin tarihi arasında bir boşluk vardır. Metalurjik yöntemlerin çoğunun Antik Yunanistan'a Kıbrıs ve Levant yoluyla geldiğini baz alan eski varsayımın aksine, Batı Anadolu'dan gelen arkeolojik kanıtlar, bu tekniklerin Ege'de halihazırda mevcut olduğunu göstermektedir. Gordion, Klazomenai ve Sardeis gibi Batı Anadolu'da hem Tunç Çağı hem de Demir Çağı katmanlarına sahip birçok antik yerleşim, materyallerinin kesintisiz bağlantısı vesilesiyle iki dönem arasındaki metal işleme teknikleri arasında bağlar kurmak için zengin bir veri kaynağı sunmaktadır. Bu tez, çoğu zaman belirli metal işleme teknolojilerinin ve hatta elementlerin kökeniyle ilişkilendirilen Lydia, Mysia ve Phrygia bölgelerindeki halk hikayelerini keşfederek, bölge sakinlerinin mineraloji algısını ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Sonuç olarak Batı Anadolu filozoflarının ve mitolojisinin tasarılarının izleri, Aristoteles üzerinden görüldüğü gibi Antik Yunan bilimsel mirasında da görülmektedir. Bu araştırma, Batı Anadolu metal işçiliğinin Antik Yunan'ın bilimsel mirası üzerindeki önemli etkisini hem teoride hem de pratikte vurgulamaktadır. Ek olarak, Batı Anadolu metal işçilerinin yaptıkları işle ilgili teorik bir kavrayışa sahip oldukları ve potansiyel olarak kendilerini zanaatları aracılığıyla bilginin koruyucuları olarak tasvir ettikleri öne sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis displays the level of metalworking technologies utilized by ancient smiths in western Anatolia during the 1st millennium BC. Metalwork in western Anatolia during the 1st millennium BC is an unexplored field of study. Due to certain historical biases and the relatively new emergence of the archaeometrical techniques, there stands a gap between the history of Late Bronze Age and Hellenistic-Roman metalwork in western Anatolia. In contrast to the previous assumption that most of the metallurgical procedures arrived in Ancient Greece through Cyprus and the Levant, the archaeological evidence from western Anatolia demonstrates that those techniques were already present in the Aegean. Several ancient sites with both Bronze Age and Iron Age layers in western Anatolia, including Gordion, Klazomenai and Sardeis, offer a rich source of material for establishing links between metalworking techniques between the two periods due to the uninterrupted connection their materials present. By exploring the folk tales from Lydia, Mysia, and Phrygia, regions often associated with the origins of certain metalworking technologies and even elements, this thesis aims to uncover the inhabitants' perception of mineralogy. Consequently, the traces of the deliberations of western Anatolian philosophers and mythology are visible in Ancient Greek scientific legacy as seen through Aristoteles. This research highlights the significant influence of western Anatolian metalwork on the scientific legacy of Ancient Greece, both in theory and practice. Additionally, it suggests that western Anatolian metalworkers possessed a theoretical understanding of their work, potentially portraying themselves as keepers of knowledge through their craft.