Akut kolesistit cerrahi tedavisinde açık ve laparoskopik yöntemlerin karşılaştırılması
The comparesion of laparascopic versus open technique for acute cholesistitis treatment as mortality comorbidity and surgical compact
  1. Tez No: 281021
  2. Yazar: SERDAR DÜNDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. NECDET AYBASTI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Günümüzde; cerrahi hastalıkların tedavisindeki radikal geleneksel yaklaşımların yerini minimal invaziv veya endoskopik metodlar almaktadır. Laparoskopik kolesistektomi; kısa süre içinde safra kesesi ameliyatlarında altın standart olarak kabul edilmiş ve endoskopik cerrahinin diğer formlarının geliştirilmesinde önemli etken olmuştur. Daha önceleri laparoskopik girişim için kontrendike olarak kabul edilen akut kolesistit; tecrübenin artması ve teknolojik gelişmelerin sağlık alanına uygulanması ile endike hale gelmiş ve hızla yaygınlaşmaya başlamıştır.Akut kolesistit cerrahi tedavisinde açık ve laparoskopik yöntemlerin birbirine karşı bazı avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Haziran 2005 - Mayıs 2010 tarihleri arasında akut kolesistit nedeniyle opere ettiğimiz 338 hastayı çalışmamıza dahil ederek hastaları laparoskopik yöntem ile opere edilenler ve açık yöntem ile opere edilenler olmak üzere iki gruba ayırdık. Her iki yöntemin avantaj ve dezavantajlarının belirlenmesi, yöntemlerin mortalite ve morbidite oranlarının, peroperatif ve postoperatif komplikasyonlarının, hastanede yatış sürelerinin, rejim başlanma sürelerinin ve cerrahi konfor durumlarının karşılaştırılmasını amaçladık.Laparoskopik ve açık yöntemler arasında mortalite, peroperatif ve postoperatif komplikasyonlar, hastanede yatış süreleri açısından istatiksel olarak anlamlı farklar saptandı.Literatür bilgileri ve gözlemlerimize dayanarak laparoskopik cerrahinin daha kozmetik ve daha az ağrılı olması ve daha erken dönemde rejim başlanması nedeniyle hasta için daha konforlu bir ameliyat şekli olduğunu söyleyebiliriz.Safra kesesi ameliyatlarında altın standart olarak kabul edilen laparoskopik kolesistektominin akut kolesistit cerrahi tedavisinde de güvenle kullanılabileceği yönünde literatürde yeterli çalışma olmamakla birlikte; çalışmamızda kullanılabilirliliği yönünde bir kanaat oluşmuştur. Ancak yinede daha büyük sayılarda hasta grupları ile daha fazla çalışmalara ihtiyaç olduğu düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Nowadays the radical traditional approaches for surgical diseases have been replaced by the minimal invasive or endoscopical methods . In a short time laparascopic technique has been accepted as golden standart for cholesistectomy procedure and has been affective for improvement of other endoscopic surgeries. As the technological improvements were adapted to the health business and surgeons got experienced, laparascopic cholesistectomy has been indicated and used very frequently in acute cholesistitis which was contraindicated before.Laparoscopic and open technique in acute cholesistitis treatment have both advantages and disadvantages. In our study we had 338 patients that have been operated with the diagnosis of acute cholesistitis between June 2005- May 2010 and seperated them into 2 groups as laparascopic technique and open technique. We aimed to compare advantages, disadvantages, mortality and morbidity rates , peroperative and postoperative complications, the hospitalization duration , time for allowance of oral intake and surgical comfort of both techniques.We defined statistically important difference in mortality rates, peroperative and postoperative complications and hospitalization durations between laparscopic and open technique.We can point that laparascopic surgery is more comfartable for patient by the sides of cosmetic approache, less pain and earlier allowance of oral intake.The number of studies in the literature supporting the hipothesis that laparascopic tecnique which is golden standart in cholesistectomy could be used safely for acute chloesistitis is not enough. Our study has supported this tecnique. Although we agreed that much more studies with larger groups are needed.