İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Servislerinde 2010 yılı ilk yarısı hastane enfeksiyonu sürveyansı
Surveillance of hospital infections in Istanbul University Istanbul Medical Faculty Department of Paediatric Clinics during the first six months of 2010
- Tez No: 281024
- Danışmanlar: PROF. DR. AYPER SOMER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Giriş ve amaç: Hastane enfeksiyonları hastalarda artmış morbidite, mortalite ve maliyete neden olur ve hastanede yatan hastalarda en sık görülen komplikasyondur. Ülkemizde hastane enfeksiyonu ile ilgili yapılan çalışmalar son yıllarda artmakla beraber çocuklarda bu konuyla ilgili çalışmalar yetersizdir. Bu çalışmanın amacı hastanemizde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı servislerinde altı aylık dönemde prospektif olarak laboratuvar ve hastaya dayalı hastane enfeksiyonu sürveyansı yapmak ve elde edilen veriler ile hastane enfeksiyonu epidemiyolojisini, etken mikroorganizmaları ve direnç özelliklerini değerlendirmek, hastane enfeksiyonu saptanan hastaların risk faktörlerini belirlemek ve yoğun bakım ünitelerinde girişimsel araç ilişkili hastane enfeksiyonu hızlarını saptamaktır.Yöntem: 1 Ocak 2010 - 30 Haziran 2010 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı servislerinde yatan hastalar değerlendirmeye alınmıştır. Dosya kayıtları, hemşire gözlemleri, radyoloji, mikrobiyoloji ve diğer tanı yöntemlerine ait raporlar incelenerek elde edilen veriler prospektif olarak toplanmıştır. Hastane enfeksiyonu sıklığı, insidans dansitesi hesaplanmıştır. Hastane enfeksiyonu saptanan hastalar, hastane enfeksiyonu olmayan hastalara göre risk faktörleri açısından incelenmiştir. Yoğun bakım ünitelerinde girişimsel araç ilişkili enfeksiyon hızları belirlenmiştir.Bulgular: Çalışma süresi olan altı aylık dönemde 1900 hasta değerlendirilmiş olup 176 hastada hastane enfeksiyonu saptanmıştır. Hastane enfeksiyonu sıklığı tüm servislerde %9.3 (%0.9-%28.1), insidans dansitesi 10.86 (0.82-24.86) / 1000 hasta günü saptanmıştır. Hastane enfeksiyonu en sık sırasıyla yenidoğan yoğun bakım ünitesi, çocuk yoğun bakım ünitesi, hematoloji-onkoloji servisi & kemik iliği transplant ünitesi ve nöroloji servisinde görülmüştür. En sık görülen hastane enfeksiyonları sırasıyla kan dolaşımı enfeksiyonu, pnömoni ve gastrointestinal sistem enfeksiyonlarıdır. Hastane enfeksiyonu yaşla ters ilişkili bulunmuştur. Diğer risk faktörleri hastanede yatış süresi, girişimsel işlemler, ko-morbid hastalıklar, transfüzyon, antiasit kullanımı olarak belirtilebilir. Etken mikroorganizma saptanan hastane enfeksiyonu olgularının %53'ünden gram-negatif bakteriler, %28'inden gram-pozitif bakteriler sorumludur.Sonuç: Hastane enfeksiyonu sürveyansı; problemlerin tanınması ve analiz edilmesi, enfeksiyon kontrol önlemlerinin hedefe yöneltilmesi ve geri bildirim yapılmasını sağlayan, hastane enfeksiyonlarının azaltılmasında önemli bir basamaktır. Ayrıca sürveyans ile elde edilen veriler, hastaneler arası karşılaştırmayı mümkün kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Background and aims: Hospital infections are known to increase the patient morbidity, mortality and cost, and are the most common complications in hospitalized patients. In our country studies about hospital infections are increasing in recent years, but still there are limited studies in children. The aim of this study is to define the hospital infections epidemiology, causative microorganisms and their resistance pattern and the underlying risk factors for hospital infections and to determine the incidence of deice associated infections in the intensive care units by laboratory and patient based surveillance during the six-month period in the Paediatric clinics of our hospital.Method: Patients hospitalized between 1 January 2010 and 30 June 2010 in Istanbul University Istanbul Medical Faculty Department of Paediatric clinics are included to the study. Data in patient files, nursery observation charts, reports of radiology, microbiology and other diagnostic methods are utilized prospectively to detect hospital infections. Hospital infection rate and incidence density is calculated. Patient with hospital infections are evaluated according to underlying risk factors. Device associated infection rates are determined in intensive care units.Results: In the study period of six months, 1900 patients are evaluated and hospital infection is detected in 176 patients. The hospital infection rate is 9.3 % (0.9%-28.1%) and incidence density is 10.86/1000 (0.82- 24.86/1000) patient days. Hospital infection rate was highest in neonatal intensive care unit, paediatric intensive care unit, haematology-oncology ward & bone marrow transplantation unit and neurology ward respectively. The most common seen hospital infection types are blood stream infections, pneumonia and gastrointestinal system infections respectively. Hospital infection rate is found to be reversely related with age. Other risk factors were length of stay, invasive processes, co-morbid diseases, transfusion, anti-acid use. Gram-negative bacteria was responsible for 53 % and gram-positive bacteria for 28% of infections where the causative microorganisms were detected.Conclusion: Hospital infection surveillance is an important step for decreasing the hospital infection rates by recognizing and analyzing the problems, giving feed-back, directing the infection control measures toward the target. Besides the data required from the surveillance can be utilized for benchmarking with other centers.