Değişik tanı ile hastanede yatan 6-12 yaş grubu çocuklarda idrar dansitesini etkileyen faktörler ve hemşire ilişkisi
- Tez No: 40847
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYSEL KAVAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET : Çalışma İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahi Anabilim Dalı, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalına bağlı nefroloji, enfeksiyon, kardiyoloji, hematoloji servislerinde değişik tanı ile yatan 6-12 yaş arası 60 çocuk üzerinde yapıldı. Çocukların renk, koku, dansite, pH gibi idrar özellikleri idrar alınır alınmaz ve 24 saat değişik ısıda bekletildikten sonra değerlendirildi. Isı farkı ve bekleme süresinin idrar özelliklerine etkisi olup olmadığı araştırıldı. İdrarın rengi, kokusu ve dansitesinin bekleme süresi ve ısı farkı ile değişikliğe uğradığı görüldü. Ayrıca Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalının değişik ünitelerinde çalışan 50, Çapa Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahi Anabilim Dalında çalışan 10 hemşireye idrarın özellikleri, ısı farkı ve bekleme süresinin idrarın özelliklerine etkili olup olmadığı araştırıldı. Bu özellikler hemşirelerin eğitim düzeyi, deneyimi, sorumluluğu ile karşılaştırıldı. Elde edilen veriler, ki-kare, yüzdeleme, ve düzeltmeli ki-kare testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research is done on 60 children who have different kinds of diseases and who are admitted to the nephrology, cordiologyi infections and hematology section of pediatrics and Pedatric Sur gery Departments of Cerrahpaşa Medical Faculty Age differing between 6-12. The color, smell, dansity and pH of the urine are investigated sa the time of urination and 24 hour later, which are stared in different temperatures. The influence of the temperature diffirences and the sturing time to the urine specifications are evaluated. As a result we showed that tha color, smell and dansity are affected with the sturing time and temperature differences. İn addition to this study a guestionary form is given to 50 nurses from Cerrahpaşa Medical Faculty and 1 0 nurses form Çapa Medical Faculty in order to evaluate their knowledge about the alternations in the specialities of urine accor ding to the shorage time and temperature conditions The finding were evaluated by computer using the percertage, Chi-sguare and corrected Chi-Sguare tests.