Antenatal hidronefroz tanılı hastaların izleminde serum ve idrar karbonhidrat antijeni 19-9 düzeyinin yeri
The role of serum and urinary carbohydrate antigen 19-9 in management of patients with antenatal hydronephrosis
  1. Tez No: 281023
  2. Yazar: FEYZİ ARDA ATAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ZİYLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç:Bu çalışmada, CA 19-9'un idrar ve serum düzeylerinin antenatal unilateral hidronefroz tanılı hastaların postnatal tanı ve takibinde bir belirleyici olarak kullanımının değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem:Çalışma grubu, obstrüksiyonu olan ve pyeloplasti uygulanan 17 hasta (ortalama yaş 15,29 ±14,6 ay) ile iki kontrol grubundan (kontrol grup 1: non obstrüktif dilatasyonu (NOD) olan 17 hasta; kontrol grup 2: 21 sağlıklı çocuk) oluşturuldu. İdrar ve serum CA 19-9 düzeyleri ELISA kiti ile ölçüldü. Hem pyeloplasti hem de NOD grubunda idrar ve serum CA 19-9 düzeyleri ile 3.trimester ve postnatal ilk değerlendirmede ultrasonografide pelvis renalis ön arka çapı ve diferansiyel renal fonksiyon arasındaki korelasyon araştırıldı.Bulgular:İlk değerlendirmedeki ortalama idrar CA 19-9 düzeyleri pyeloplasti grubunda hem NOD hem de kontrol grubundan anlamlı olarak yüksek saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim:The aim of this study is to determine the levels of serum and urinary carbohydrate antigen (CA) 19-9 as a biomarker in postnatal diagnosis and management of unilateral antenatal hydronephrosis.Materials and Methods:The study cohort consisted of 17 patients with obstruction who underwent pyeloplasty (mean age 15,29±14,6 months) and two control groups (control group 1: 17 patients with non obstructive hydronephrosis; control group 2: 21 healthy children). ELISA commercial kits were used to measure urinary and serum CA 19-9 levels. In both hydronephrosis groups (pyeloplasty and non obstructive dilatation) the correlation of urinary and serum CA 19-9 levels with the anteroposterior pelvic diameter measured at 3rd trimester and the postnatal initial evaluation and differantial renal function were investigated.Results:The initial median urinary CA 19-9 levels were significantly greater in children who underwent pyeloplasty than in both non obstructive hydronephrosis and healthy control groups.