Laparoskopik nefrektomilde transperitoneal ve nefroperitoneal yöntemlerin karşılaştırılması
Comparison of transperitoneal and retroperitoneal approaches in laparoscopic nephrectomy
- Tez No: 281035
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TUĞRUL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Laparoskopik cerrahi tekniklerin açık cerrahi tekniklere göre daha az ağrı, erken iyileşme, kozmetik görünümün daha iyi olması ve daha az hastanede kalış süresi gibi avantajları sebebiyle ürolojik cerrahide de laparoskopik teknikler tercih edilmeye başlanmıştır. Laparoskopik nefrektomi öncelikle transperitoneal yöntem ile tanımlanmış, transperitoneal yöntemin direk görüntü sağlayamaması, batın içi organ yaralanma riskinin daha fazla olması retroperitoneal laparoskopi yönteminin gelişimine yol açmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, laparoscopy was the preferred method of urologic surgery due to its advantages like decreased pain, early convalescence, better cosmesis and lower hospital stay. Laparoscopic nephrectomy was initially described using the transperitoneal method but intraabdominal organ injury and no direct visualization of major renal vascular structures have made the progress and improvement of the retroperitoneal technique.The aim of our study is to compare and evaluate the two techniques regarding postoperative pain in accordance with hemodynamic and respiratory parameters.A total of 40 patients with ASA I and II, 19 in the transperitoneal and 21 in the retroperitoneal, were included.We evaluated the surgical and total operative time, estimated blood loss, fluids given intraoperatively, intraoperative urine output, pre and postoperative BUN, creatinine, sodium, potassium, chloride and hospital stay.