Kalp yetersizliği tanısı olmayan tip 2 diyabet mellitus tanılı hastalarda NT- proBNP ve mıkroalbüminürı düzeylerini kardıyak yetersızliği tanısını öngörme açısından değerlendirilmesi; tek merkez deneyimi
Evaluation ofNT -proBNP and microalbuminuria levels in patients with type 2 diabetes mellitus without a diagnosis of heart failure in terms of predicting the diagnosis of cardiac failure; single center experience
  1. Tez No: 905816
  2. Yazar: MİRAC TUĞBA CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYDAHMET AKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Kardiyoloji, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Cardiology, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Kalp yetersizliği tanısı olmayan T2DM tanılı hastaları;T2DM tanısı olmayan hastalarla karşılaştırılarak kalp yetersizliği tanısını öngörmede; demografik, laboratuvar, diyabet süresi, kullanılan ilaçlar, ek hastalıklar da göz önüne alınarak NT- proBNP ve mikroalbüminüri düzeylerinin incelenmesini amaçladık Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Kartal Lütfi Kırdar Şehir hastanesi İç Hastalıkları Diyabet Polikliniği'nde takipli 18 yaş üstü, en az 5 yıldır T2DM tanısı olan 200 hasta dahil edildi. Tip 1 diyabetes mellitus tanılı hastalar, 18 yaş altı hastalar, gebeler, düzenli takibe gelmeyen, kalp yetersizliği tanısıve karaciğer sirozu tansısı olan, GFR1. 5mg/dl olan, kollajen doku hastalığı tanısı olan, nefrotik ve nefritik sendrom tanısı olan hastalar çalışma dışı bırakıldı.T2DM tanısı ve kalp yetersizliği olmayan efor dispnesi tarifleyen 51 hasta grubu ile karşılaştırdık. Hastalar retrospektif olarak; hasta dosyalarından ve e-nabız verilerinden faydalanılarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen 251 hastanın T2DM tanısı olanların 105 (%52. 5)'si kadın, T2DM tanısı olmayanların 22 (%43, 1)'si erkektir.Katılımcıların yaş ortalaması T2DM tanısı olmayanlar için 53, 6±9, T2DM tanısı olanlar için 63, 3±9, 2 olarak bulunmuştur. T2DM tanılı hastalar için en sık hipertansiyonun (%79,5) eşlik ettiği izlenmiştir.T2DM tanısı olan hastalarınT2DM tanı süre ortalamasının ise 18, 7±7, 5 yıl olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: The research aimed to examine NT -proBNP and Microalbuminuria levels in patients with T2DM without Heart Failure in comparison with patients without T2DM to predict the diagnosis of Heart Failure, taking into account demographic, laboratory, diabetes duration, medications used, comorbidities. Materials and Methods: 200 patients over 18 years of age with T2DM for at least 5 years followed in the Internal Medicine Diabetes Outpatient Clinic ofKartal Lütfi KırdarCity Hospital were included. Patients diagnosed with Type 1 Diabetes, patients under the age of 18, pregnant women, patients who did not come to regular follow-up, patients with a diagnosis of heart failure and liver cirrhosis, patients with GFR 1. 5 mg/dl, patients with a diagnosis of collagen tissue disease, patients with a diagnosis of nephrotic and nephritic syndrome were excluded from the study. İt is compared with a group of 51 patients who described exertional dyspnea without non-DM heart failure. Patients were evaluated retrospectively using patient files and e-nabız data. Results: Of the 251 patients included in our study, 105 (52. 5%) of those with T2DM were female and 22 (43. 1%) of those without T2DM were male. The mean age of the participants was 53. 6±9 years for those without T2DM and 63. 3±9. 2 years for those with T2DM. Hypertension (79. 5%) was the most common comorbidity of T2DM. The mean duration of T2DM diagnosis in patients with T2DM was 18. 7±7. 5 years.