Spinal kord iskemi reperfüzyon hasarı oluşturulan sıçanlarda gingko biloba ekstresinin etkisi
Effect of gingko biloba extract in rats that ischemia reperfusion injury spinal cord
  1. Tez No: 281045
  2. Yazar: SERDAR BADEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER DAYIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
İskemi, kan akımının, hücresel fonksiyonları karşılamak için gerekli olan düzeyin altında olması durumudur. İskemik dokunun reperfüzyonu ise, bir yandan iskemi sırasında kaybolan bazı fonksiyonların geri gelmesini sağlarken diğer yandan, özellikle serbest oksijen radikallerinin oluşması yolu ile ileri hasara yol açmaktadır.Gingko Biloba ekstresi enzimatik antioksidanları aktive eder ve serbest radikalleri süpürmek için vitamin E, C, glutatyon gibi bilinen antioksidanlar ile sinerjik etki gösterir. Bu bilgilere dayanılarak çalışmamızda Gingko Biloba ekstresinin, spinal kord iskemi reperfüzyon hasarı üzerine etkisi araştırılmıştır.Çalısmada toplam 22 adet ortalama ağırlıgı 250 ile 350 gr olan erkek sağlıklı Sprague Dawley türü beyaz sıçan kullanıldı. Denekler 3 grup halinde çalışıldı. Gruplar: 1-Kontrol, 2-İskemi-Reperfüzyon, 3-Tedavi grubu olarak ayrıldı. Kontrol grubu deneklere normal cerrahi prosedür uygulanırken klipaj uygulanmadı, İskemi reperfüzyon ve tedavi gruplarına sol renal arter çıkısı altından abdominal aortaya klipaj uygulandı.Tedavi grubuna iskemiden önce 3 gün 100mg/kg/gün iki doz orogastrik yolla Gingko Biloba ekstresi uygulandı. İskemi sonrası iki gün tedaviye devam edildi. Deneklerin spinal kordları cerrahi prosedürü izleyen 48 saatlik takip sonrasında alındı.Malondialdehit, glutatyon, glutatyon peroksidaz ve süperoksit dismutaz düzeyleri biyokimyasal olarak ölçüldü. Ayrıca histolojik inceleme ile sonuçlar korele edilmeye çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Ischemia is decresed blood flow which is under the intended level to maintain the cellular function. Reperfusion of ischemic tissue provides recovery of the some functions lost in ischemia, on the other hand this also causes damage especially through the formation of the free radicals.Ginkgo Biloba extract activates enzymatic antioxidants known as vitamin E, C, glutathione and has a synergistic effect with them to sweep up the free radicals. Based on these informations, in our study the effect of Ginkgo Biloba extract on the spinal cord ischemia reperfusion damage was investigated.In this study, a total of 22 healthy male Sprague Dawley white rats with an average weight of 250 to 359 g were used. The subjects were studied in 3 groups. Groups are classified as: 1-Control, 2-Ischemia-reperfusion, 3-Treatment group. The control group, composed of normal subjects underwent the surgical procedure without clamping while in Ischemia-reperfusion and Treatment groups, abdominal aorta was clamped under the left renal artery. Gingko Biloba extract was applied to the treatment group 3 days before the ischemia with a dose of 100 mg/kg/d twice in a day through the orogastric way. Therapy was continued for two days after ischemia. Spinal cord of the subjects were removed after 48 hours following the surgical procedure.Malondialdehyde, glutathione, glutathione peroxidase and superoxide dismutase levels were measured biochemically. Also we tried to correlate the results with histological examination.