Glokomatöz optik nöropati ayırıcı tanısında, hipofiz adenomlarının yapısal ve fonksiyonel özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the structural and functional features of pituitary adenomas in the differential diagnosis of glaucomatous optic neuropathy
  1. Tez No: 741757
  2. Yazar: TURAN AKBALIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEYDA UĞURLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: PAAG ayırıcı tanısında kompresif optik nöropati sebeplerinden birisi olan hipofiz adenomlarının görme alanı ve OKT verileri incelenerek, hipofiz adenomlarının yapısal ve fonksiyonel özelliklerinin değerlendirilmesi ve hipofiz adenomlarının görsel sistem üzerine olan etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmamızda 38 glokom hastasının 38 gözü, 53 makroadenom hastasının 53 gözü, 45 mikroadenom hastasının 45 gözü ve 42 sağlıklı kontrolün 42 gözü olmak üzere toplam 188 hastanın 188 gözü çalışmaya dahil edilmiştir.Çalışmaya dahil edilen tüm hastalara Cirrus 4000 spektral domain OKT (SD-OKT) ile optik sinir başı değerlendirilmesi, RSLT ve makula GHİPT kalınlığı ölçümü yapıldı. RSLT ortalama kalınlığı ve RSLT kadran dağılımı süperior ,temporal ,inferior, nazal olmak üzere 4 kadran ortalamaları kaydedildi. Gangliyon hücre analizi çıktısındaki ortalama gangliyon hücre iç pleksiform tabaka (GHİPT) ortalma kalınlığı ve kadran dağılımı süperortemporal, süperior, süperiornazal, inferornazal, inferior ve inferiortemporal olmak üzere 6 kadran olarak kaydedildi. 24-2 SITA Standard Görme Alanında MD, PSD ve VFI parametreleri kaydedildi. Görme alanı eşik skalada yer alan dB değerleri 8 kadrana bölünerek ortalama dB değerleri hesaplandı. RSLT testleri, makula GHİPT testleri ve görme alanı testlerinden elde edilen veriler ikili gruplar arasında istatistiksel anlamlılık açısından karşılatırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların pRSLT kalınlıkları glokom grubu ve makroadenom, mikroadenom ve kontrol grubunda sırasıyla 76,97 ± 11,99 , 82,71 ± 14,28 , 92,24 ± 8,60 , 91,95 ± 6,60idi.
Özet (Çeviri)
Purpose: İn the differential diagnosis of POAG, it is aimed to evaluate the structural and functional properties of pituitary adenomas , which is one of the causes of compressive optic neuropathy and investigate the effect of pituitary adenomas on the visual system by examining the visual feild and OCT data of pituitary adenomas. Materials and method: In our study, a total of 188 eyes of the 188 patiens including 38 eyes of 38 glaucoma patients, 53 eyes of 53 macroadenoma patients, 45 eyes of 45 microadenoma patients and 42 eyes of 42 healty control, were included in the study .Optic nerve head evaluation , RNLF and macular ganglion cell inner plexiform layer (GCIPL) thickness were measured with Cirrus 4000 spectral domain OCT (SD-OCT) in all patiens included in the study. The mean RNLF thickness and RNLF quadrant distribution mean 4 quadrants, süperior, temporal,inferior ande nasal were recorded. The mean GCIPL thickness and quadrant distribution in the ganglion cell analysis printout were recorded as 6 quadrants: superortemporal, superior, superior, inferornasal, inferior, and inferiortemporal. MD, PSD and VFI parameters were recorded in the 24-2 SITA Standard Visual Field. In the visual field threshold scale, the mean dB values were calculated by dividing the into 8 quadrants. Data from RNFL tests, macular GCIPL tests, and visual field tests were compared for statistical significance between paired groups. İstatistical analysis was performed with SPSS 25.0 (SPSS Inc. Chicago IL, USA) program. P < 0.05 was considered to be significant. Results: The pRNFL thicknesses of the patients included in the study were 76.97 ± 11.99, 82.71 ± 14.28, 92.24 ± 8.60 , 91.95 ± 6.60 in the glaucoma group, macroadenoma gorup, microadenoma group and control groups, respectively.