Neoadjuvan kemoterapi uygulanmış lokal ileri evre mide kanserlerinde cerrahi tedavi sonrası erken dönem sonuçlar
Early postoperative outcomes in the patients with local advanced stage gastric carcinoma that received neoadjuvant chemotherapy
  1. Tez No: 281057
  2. Yazar: GÖKHAN ERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜMER YAMANER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Mide kanserinin bilinen en etkili ve tek küratif tedavisi radikal gastrektomi yani R0 rezeksiyondur. Evre 3B ve evre 4 gibi ileri evre mide kanserlerinde küratif cerrahi mümkün olamamaktadır. Bu hastalara uygulanan neoadjuvan kemoterapi ile tümör evresi belirgin olarak gerileyebilmekte ve küratif rezeksiyon şansı artabilmektedir. Ancak rezektabilitenin sağlanmasının sağkalım üzerine etkisi bilinmemektedir.Bu retrospektif çalışmada evre 3B ve evre 4 gibi ileri evre mide kanseri olup küratif cerrahi tedavi yapılamayacağı düşünüldüğü için neoadjuvan kemoterapi uygulanan hastalar seçilerek, neoadjuvan kemoterapinin evre gerilemesi, rezektabilite ve cerrahi morbidite ve mortaliteye olan etkileri ortaya konulmaya çalışılmıştır.Bu çalışma retrospektif olarak planlanmıştır. Ocak 2006 ? Ocak 2010 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'na başvuran histopatolojik olarak adenokarsinom olduğu kanıtlanmış, lokal ileri evre mide kanseri olmaları nedeniyle neoadjuvan kemoterapi almış ve aynı dönemde benzer özellikte yaş ve cinsiyet dağılımına sahip olan neoadjuvan kemoterapi almamış 45'er hasta değerlendirilmiştir. Hastalara uygulanan neoadjuvan kemoterapi ve bunu takip eden cerrahi tedavi protokolünün erken dönem sonuçlarının ortaya konulabilmesi için ameliyat sonrası ilk otuz günlük dönemde gelişen morbidite ve mortalite esas alınmış ve bunlar üzerine etkili olabilecek parametreler incelenmiştir.Bu çalışmanın sonucunda mide kanseri nedeniyle neoadjuvan kemoterapi uygulanmış hastalarda evre gerilemesi sağlanmış, rezektabilite oranları artmış ancak ameliyat sonrası erken dönem morbidite, mortalite ve genel sağkalım süreleri etkilenmemiştir.
Özet (Çeviri)
The most effective and unique curative treatment of gastric carcinoma is radical gastrectomy, that is to say, R0 resection. Curative surgery is unlikely to be performed in the advanced gastric carcinomas such as stage 3B and stage 4. The stage of the tumor can significantly regress with neoadjuvant chemotherapy and the chance for curative resection can be enhanced in such patients. However, the effect of resectability on survival remains unknown. In this retrospective study, the patients with advanced stage gastric carcinoma such as stage 3B and stage 4, who received adjuvant chemotherapy because they were considered unavailable to undergo curative surgery, were selected and the effect of neoadjuvant chemotherapy on the stage regression, resectability, and on surgical mortality and morbidity was tried to be put forward.This study was designed as a prospective study. Forty-five patients, who applied to the General Surgery Department of Istanbul University Istanbul Medical Faculty between January 2006 and January 2010, in whom adenocarcinoma was histopathologically verified, and who received neoadjuvant chemotherapy because of local advanced stage gastric carcinoma, were evaluated together with 45 patients, who did not receive neoadjuvant chemotherapy but had similar age and gender distribution. The morbidity and mortality developed within the postoperative first 30 days were based on to put forward the early results of the neoadjuvant chemotherapy as well as the subsequent surgical therapy protocol, and the parameters that might be effective on the morbidity and mortality were investigated.This present study revealed that stage regression was achieved in the patients who received neoadjuvant chemotherapy because of gastric carcinoma. Moreover, resectability rate was also enhanced; however, morbidity and mortality rates and overall survival periods in the early postoperative period were not influenced.