Aksu sulama projesi alanına giren tarım işletmelerinin ekonomik analizi ve ürün desenini etkileyen faktörler
- Tez No: 28106
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
ÖZ XI Bu çalışmada, Aksu Sulama Projesi I. Merhale alanına giren, tarım isletmelerinin 1992-1993 üretim yılı ekonomik yapıları ve ekonomik faaliyet sonuçları incelenerek, proje alanında ürün desenini etkileyen faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır. İncelenen isletmelerde ürün deseni üzerine; üretici davranışları, ekonomik koşullar, projenin teknik özellikleri ve proje alanındaki tarımsal yayım durumunun etkili olduğu saptanmıştır. Bu nedenle, tarımsal üretim ve gelirin artırılması amacı ile yapılan sulama projelerinden beklenen yararların elde edilebilmesi için ilgili tüm kuruluşlar arasında etkin bir işbirliği sağlanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
XII ABSTRACT In this study economic structure and results of farms in the first phase of Aksu Irrigation Project region for the production period of 1992-1993 were examined. The objective of this study was to determine the factors affecting cropping pattern in the project area. Farmers' behaviours, economic conditions, technical characteristics of the project and agrricultural extension activities were found to be effective on cropping pattern in the project area. In order to increase the agricultural production and income through the irrigation projects, a new and effective collobarative organization among the institutions in the region would be more helpful.