Finansal kiralamanın tarıma dayalı sanayii sektöründe kullanım olanakları
- Tez No: 28107
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, İşletme, Agriculture, Business Administration
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
-VI- Öz Bu çalışmada Türkiye'de tarıma dayalı sanayinin yapısı, gelişimi ve bu aşamalarda ekonomik konjonktür ile sermaye yetersizliği sonucu işletmelerin yatırım ve işletme sermayesini kullanırken karşılaştıkları sorunlar incelenmiştir. Araştırma sonucunda tarıma dayalı sanayinin ülke ekonomisi içerisindeki öneminin giderek arttığı, ancak işletmelerin kuruluş, üretim ve pazarlama aşamalarında sermaye yetersizliğinden dolayı karşılaştıkları nakit sıkıntısının önemli bir bölümünün ülkemizde yeni yeni gelişmekte olan finansal türevlerden, Finansal Kiralama (Leasing)" yöntemiyle önemli ölçüde çözümlenebileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
-VII- ABSTRACT In this study, the structure and development of agricultural industry in Türkiye end the problems of the firms were investigated at the production, marketing and selling stages. At this study, it was determined that the importence of agricultural industry in Turkish Economy was increasing gradually bul the firms and significant problems which are result of financial bottle neck. Therefore, to solve these problems, we could use the financial instruments as specially leasing at the investment stage in management to create good cash flow to companies, for well processing.