İyi diferansiye tiroid kanseri hastalarında rekürrens veya metastaz şüphesinde 18F-FDG PET-BT'nin yeri
The role of 18F-FDG PET-CT in suspicion of recurrence or metastases in well differentiated thyroid carcinoma patients
  1. Tez No: 281066
  2. Yazar: ZEYNEP GÖZDE ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEHER NİLGÜN ÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Arka Plan: Diferansiye tiroid kanseri hastalarında sağkalım çok yüksek olmakla birlikte, rekürrens ve metastatik hastalık görülme riski az değildir. Yapılan takiplerde karşılaşılan problemlerden birisi Tg veya anti-Tg değeri pozitifken rekürrens veya metastatik odağın iyot tarama veya radyolojik yöntemlerle bulunamamasıdır.Amaç: Bu çalışmanın amacı Tg veya anti-Tg değeri pozitif, iyot tarama veya radyolojik görüntülemelerin ise rekürrens veya metastatik hastalık açısından negatif, şüpheli veya yetersiz olduğu diferansiye tiroid kanseri hastalarında F18-FDG PET-BT'nin değerinin incelenmesidir.Materyal-Metod: Çalışmamızda Nisan 2009-Ekim 2010 tarihleri arasında Anabilim Dalı'mız PET-BT ünitesinde çekimleri yapılan 26 diferansiye tiroid karsinomu hastası retrospektif olarak incelendi. Hastalara 0.2 mCi/kg F-18 FDG enjeksiyonundan 1 saat sonra yapılan PET-BT çekimlerinin sonuçları, hastaların PET-BT çekimi sonrasında yapılan boyun USG, BT, MR veya RAİ tedavisi sonrası yapılan I-131 tüm vücut tarama gibi görüntülemelerin sonuçları, Tg ve anti-Tg düzeyleri, biyopsi yapılmış veya ameliyat olmuşlarsa patoloji sonuçları gibi takip bilgileriyle karşılaştırılarak değerlendirildi.Bulgular: 26 hastada yapılmış 28 PET-BT çalışmasının sonuçları 12 çalışmada gerçek pozitif, 7 çalışmada gerçek negatif, 1 çalışmada yalancı pozitif, 5 çalışmada yalancı negatif idi. 3 çalışmanın ise korelasyonları henüz tamamlanmamıştı. Çalışmamızda PET-BT'nin rekürrens/metastaz odağını saptamadaki duyarlılığı %70.6, özgüllüğü %87.5, pozitif tahmin değeri %92.3, negatif tahmin değeri % 58.3, doğruluğu ise %76 olarak bulundu.Sonuç: F18-FDG PET-BT, Tg veya anti-Tg değeri yüksek olduğu için rekürrens veya metastaz şüphesi bulunan, ancak ne iyot taramalar ne de radyolojik yöntemlerle hastalık odağının saptanamadığı hastalarda güvenle kullanılabilecek bir tanı metodudur.PET-BT çekimi esnasında Tg değerinin 10 ng/ml ve üzerinde olduğu durumlarda hastalık odaklarının tespit edilmesinde artış olmaktadır.Tg değerinin 10 ng/ml'nin altında ve klinik gidişin düşük riskli hastalıkla uyumlu olduğu durumlarda PET-BT sonucunun negatif olması klinisyeni takip kararına daha güvenle yönlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
Background: Although survival in diffrentiated thyroid carcinoma is very high, presence of recurrence or metastatic disease is not rare. During the controls, if Tg or anti-Tg value is high, but on the other hand if neither radioiodine scans nor radiological diagnostic methods can detect the recurrence or metastasis, then the clinician comes to a complicated point.Aim: In this investigation, we aimed to determine the role of F18-FDG PET-CT in patients with high levels of Tg or anti-Tg whose radioiodine scans or radiological methods fail to show the recurrent or metastatic sites.Material-Method: We evaluated 26 differentiated thyroid cancer patients retrospectively who had PET-CT scans between April 2009 and October 2010 in our department . 0.2 mCi/kg F18-FDG was given intravenously, after 1 hour, PET-CT scans were done. After a precise evaluation, the diagnostic results of PET-CT were compared with other data such as USG, CT, MR, and radioiodine scans which were done after the PET-CT scan. Also Tg and anti-Tg levels during the controls, the histopathologic results of biopsies or operations were taken into consideration.Results: There were 28 PET-CT scans for 26 patients. In 12 studies, the PET-CT results were true positives, in 7 studies the results were true negatives, in 1 study the result was false positive, and in 5 studies the results were false negatives. For 3 studies, the correlations were not completed, therefore a comparison cannot be made. The sensitivity of PET-CT in detecting recurrent or metastatic foci was % 70.6, specificity was % 87.5, positive predictive value was % 92.3, negative predictive value was % 58.3, and the accuracy was % 76.Conclusion: F18-FDG PET-CT can be used to detect recurrence or metastases in patients who have high levels of Tg or anti-Tg, but negative radioiodine scans or radiological findings.More recurrent or metastatic foci can be detected in PET-CT scans, if Tg value is ?10 ng/ml.In patients who have Tg levels