Trombositten zengin plazmanın rotator manşet tamirine etkisi: Biyomekanik deneysel çalışma
The Effect of platelet rich plasma on rotator cuff repair: Biomechanical evaluation
- Tez No: 281067
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEMİRHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Rotator manşet cerrahisinde istenen fonksiyonel kapasitenin yeniden sağlanabilmesi için sağlam kemik tendon tamiri elde etmek gerekir. Tamire biyolojik destek sağlanması son yıllarda üzerinde en çok durulan konulardan biridir. Rotator manşet tamirine trombositten zengin plazmanın etkisini incelemek için bu çalışma planlandı. Çalışmada 48 adet canlı rat tedavi amaçlı ve 6 adet rat da trombosit elde etmek için toplamda 54 rat kullanıldı. Standardizasyon amaçlı benzer ağırlıkta, benzer yaşta ve aynı cinsten ratlar seçildi. 12'şer rattan 4 grup oluşturuldu. Birinci gruba sadece supraspinatus tenotomisi yapıldı, herhangi bir tedavi uygulamadı. İkinci gruba tenotomi sonrası sadece tamir yapıldı. Üçüncü gruba tamir sonrası tamir sahasına trombositten zengin plazma enjeksiyonu yapıldı. Dördüncü son gruba ise trombositten zengin plazma uygulaması tamir sonrası taşıyıcı (emilebilir jelatin) aracılığı ile yapıldı. Tedavi sonrası 8.haftada feda edilen ratların her grupta 10 tanesine materyal test cihazında biyomekanik çekme deneyi yapılırken , 2'şer tanesi histolojik değerlendirmeye alındı. Çekme uygulanan örneklerin yük-uzama eğrileri çizdirildi, ulaşılan en yüksek nokta ve en yüksek dayanma kuvveti belirlendi. Elde edilen değerleri istatistiksel olarak incelemek için Mann-Whitney U testi ( 2 bağımsız grup arasında nonparametrik verilerin karşılaştırılması için) , Kruskal Wallis testi ( 3 bağımsız grup arasında nonparametrik verilerin karşılaştırılması için) kullanıldı. İstatistiksel açıdan anlamlı olabilmesi için p değerinin 0.05'ten küçük olması gerekmekteydi.Trombositten zengin plazma uygulanan gruplar ( 3 ve 4), uygulanmayan diğer gruplara göre anlamlı daha dayanıklı olarak bulunurken , trombositten zengin plazmanın uygulanım şekilleri ( enjeksiyon- taşıyıcı aracılıklı) arasında anlamlı farklılık bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Rotator cuff tears are commen causing pain, weakness, reducing shoulder function and life quality . Treating rotator cuff tears arthroscopically is becoming increasingly popular because of its less invasibility. The outcome of arthroscopic rotator cuff repair has been shown to be equivalent to those of open repair. Despite improvements of understanding of the desease process and surgical treatment methods failure rates of rotator cuff repairs are ranging from %20 to %90 in several studies. Because of these high rates of failure there has been a considerable effort to develop new surgical methods to optimize the fixation of tendon to bone in order to provide highest possible repair strength.With the discovery of new suture materials and surgical methods such as double-row suture anchor repairs, arthroscopic knot types mechanical properties and the initial strength of rotator cuff repairs improved significantly . However histologicaly, objevtive evaluation demostrated high rate of incomplete healing , gap formation , scar tissue formation between tendon ? bone attechment site. Thus it is imperative to develop new biologic methods to improve healing quality at the tendon bone junction .Previous studies have demonstrated that the healing between rotator cuff tendon and bone is dependent on bone ingrowth. Healing begins with the formationof a fibrovascular interface tissue between the tendon andbone, followed by gradual bone ingrowth into this fibrous interfacetissue and then into the tendon, resulting in eventual reestablishment of collagen fiber continuity between the tendon and bone. Further studies investigated the mechanical and biological effect of biologic agents like rh-BMP and osteoinductive growth factors on rotator cuff repair sites and resulted in greater formation of new bone , fibrocartilage with an increase in tendon attechment strength however there is no evidence of consistent formation of a normal site.Platelet-Rich Plasma is becoming popular recent years because of the knowledge that plateletes contain many substances that have been associated with bone formation and soft tissue regeneration . various cytokines including plateletderived growth factor (PDGF), transforming growth factors beta-1 and beta-2 (TGF-Beta 1 and Beta 2)7, insulin-like growth factors I and II (IGF-I and II)8, basic fibroblast growth factor(FGF-2)9, epidermal growth factor (EGF)10, vascular endothelial growth factor (VEGF) and VEGF-C11, and bone morphogenetic protein (BMP)12 are potentially released into a wound site. Further animal studies have investigated the effect of platelet-Rich Plasma on osteoinduction . However, controversy exists regarding its added benefit. While some authors have reported a stimulatory effect in association with platelet-rich plasma, others did not observe any improvement or even found inhibitory effects. To our knowledge there is no study investigating the effect of Platelet ? Rich plasma on the healing of rotator cuff repair. Our Hypothesis is that the augmentation of rotator cuff repair with platelet rich plasma is stronger and similar to the physiologic tendon ? bone attechment site.