Persistan atriyal fibrilasyonu olan hastalarda sinüs ritmini öngörmede Cardiotrophin-1'in yeri
Place of Cardiotrophin-1 in prediction of sinus rhythm in patients with persistent atrial fibrillation
  1. Tez No: 281068
  2. Yazar: İBRAHİM ALTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KAYA BILGE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç; Atriyal dokudaki yapısal değişiklikler atriyal fibrilasyon (AF) aritmogenezinde rol oynadığı gibi AF' nin kendisi de atriyal doku üzerindeki hemodinamik etkileri ile remodelingi hızlandırır ve kısır bir döngü oluşturur. Cardiotrophin-1 (CT-1) hücre içinde büyümeyi uyaran ve myokardiyal remodeling hakkında fikir veren bir moleküldür. Çalışmamızda kardiyoversiyon yapılan AF'li hastalarda sinüs ritminin öngörülmesinde CT-1' in yeri araştırılmıştır.Yöntem; Çalışmaya yapısal kalp ve belirgin kapak hastalığı olmayan 32 persistan AF' li hasta alındı. Kardiyoversiyon öncesi transtorasik ve transözafageal ekokardiyografi ile CT-1 ölçümleri yapıldı. AF nüksünün takibi için şikayetleri olmasa da 1. 3. ve 6. Aylarda ritm holter tetkiki yapıldı. Her ay rutin EKG leri çekildi. 6. Ayda ise kontrol ekokardiyografi yapıldı ve CT-1 düzeyleri bakıldı.Bulgular; 32 AF'li hastanın (14'ü erkek) yaş ortalaması 56,47 ±9,02 yıl olup ortalama AF süresi 6,30±3,42 (2-15) ay idi. Kontrol grubunu oluşturan 32 hasta ise benzer cinsiyet ve yaş ortalaması dağılımına sahiptir (56,6±8,92 yıl).
Özet (Çeviri)
Purpose; As well as structural changes in atrial tissue have a role in atrial fibrillation (AF) arryhtmogenesis, AF itself also accelerates remodelling by its hemodynamic effects on atrial tissue and creates a vicious circle. Cardiotrophin-1 (CT-1) is a molecule which stimulates the growth in the cell and gives an idea about myocardial remodelling. In our study, the place of CT-1 in prediction of sinus rhythm in patients with AF, to whom cardioversion has been applied, was researched.Method; 32 patients with AF, who don?t have a structural heart and characteristic valve disease were taken into the study. CT-1 measurements were made by transthoracic and transoesophageal echocardiography prior to cardioversion. For the follow-up of AF relapse, rhythm holter examination was made in months 1, 3 and 6 even there weren?t any complaints. Every month, ECG were applied. And in month 6, control echocardiography was applied and CT-1 levels are measured.Findings; The average age of 32 patients with AF (14 were male) was 56, 47 ±9, 02 years and the average AF duration was 6, 30±3, 42 (2-15) months. And 32 patients composing the control group had similar gender and average of age distribution (56, 6±8, 92 years). In spite of not having any structural heart disease, in patients with AF, CT-1 levels were significantly higher than the control group (0,86±0,36 vs.