Koroner arter by-pass cerrahisi uygulanan hastalardaki off-pump,on-pump metabolik değişiklikler
Off-pump versus on-pump metabolic cahanges on patients of coronary artery by-pass surgery
- Tez No: 281071
- Danışmanlar: PROF. DR. M.BEHÇET SEVİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Koroner arter by-pass cerrahisi kardiyopulmoner by-passın uygulamaya başlaması ile rutin ve güvenli bir prosedür olarak uygulanmakta ve elektif şartlarda mortalite %2-3 olarak belirtilmektedir. Kardiyak stabilizatörlerin gelişmesi ile off pump koroner arter by-pass uygulamasında artış bulunmaktadır. Ancak koroner by-passların sadece %18'inin oluşturmaktadır. Prospektif çalışmamızda randomize olarak 15 on pump ve 15 off pump koroner arter by-pass uygulanan 30 hasta dahil edildi. Hastaların böbrek fonksiyonlarının değerlendirilmesi için preoperatif ve postopertif ilk 24 saatteki üre, kreatinin değerleri, karaciğer fonksiyonlarının değerlendirilmesi için ALT, AST değerleri ve miyokardiyal hasarın değerlendirilmesi için sternotomi sonrası, on pump grubunda kros klemp kaldırıldıktan hemen sonra, off pump grubunda son distal anastomoz yapıldıktan sonra (arter oklüzyonu ile oluşturulan iskemi sonrası) ve her iki grupta postoperatif 24. saatte kan alınarak, serumları -70 ºC de saklandı. Elisa yöntemi ile FABP (fatty acid binding protein) değerleri ölçüldü. Postoperatif bulgular değerlerlendirildiğinde off pump grubta on pump CABG grubuna göre karaciğer ve böbrek fonksiyon testlerinin daha az etkilendiği, KPB'nin önemli derecede bu fonksiyonları etkilediği saptandı. Myokardiyal iskemi açısından değerlendirildiğinde off pump grupta FABP değerlerinin on pump gruba göre iskemik süreç sonrası anlamlı derecede az etkilendiği belirlendi. Tüm bu bulgular ışığında kardiyo pulmoner by-pass'ın vücuttaki tüm sistemleri etkilediği göz önüne alınırsa; her ne kadar off pump CABG de atan kalpte çalışılması nedeniyle görüş ve manipulasyon sınırlı olması, anastomoz kalitesinin düşük olması gibi dezavantajları bulunmasına rağmen stabilazatörlerin yardımı ve cerrahın deneyimi ile uygun olgularda KPB'de olduğu gibi tam revaskülarizasyonun sağlanabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Coronary artery by-pass grafting (CABG) with the aid of cardiopulmonary by-pass (CPB) is a routine and safe procedure, associated with a mortality rate of 2% to 3% in elective cases. The introduction of better stabilizing systems, such as the Octopus and the Starfish, has revived interest in performing multivessel CABG on the beating heart. Altough offpump coronary artery by-pass surgery has some advantages over on pump CABG, It?s percentage is about 18. 30 adult patients of either sex who were scheduled to undergo CABG at our institution were distributed to 1 of 2 groups: on-pump (n=15), in which coronary revascularization was done with the use of CPB and moderate hypothermia; and the other group was off pump (n=15) While kidney functions of patients were evaluated with ure and creatinin value, liver function was evaluated with ALT and AST measurements in preoperative and postoperative blood samples. FABP (Fatty acid binding protein) was measured for evaluation of myocardial ischemia in blood samples taken after sternotomi in both of groups, after taking of cross klamp in on pump group, and after termination of last distal anastomosis (after ischemia occured by occlusion of artery) in off pump group and after 24 hours in both groups. In evaluation of postoperative values, kidney and hepatic functional tests are less changen in off pump CABG group regarding to other group. In aspect of myocardial ischemia, FABP levels were lower in off pump group meaningfully after ischemic period. CPB is tought to affect whole of the systems in body, despite the disadvantages of off pump CABG as lower manipulation ability and vision regarding to other group; in suitable cases with the aim of special stabilizaters and expertise of surgeon, revascularization can be ensured in coronary artery diseases.