Tek böbrekli çocuklarda böbrek fonksiyonlarının değerlendirilmesi ve yaşam içi kan basıncı izlemi
- Tez No: 281088
- Danışmanlar: PROF. DR. HARİKA ALPAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nephrology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Tek böbrekli çocuklarda serum sistatin C (Cys C), serum kreatinin (Cr), 24 saatlik idrarda mikroalbuminüri (MA), B2 mikroglobulinüri (B2-MG) düzeyleri ile yaşam içi kan basıncı (YİKB) ölçümleri arasındaki ilişki araştırıldı ve sağlıklı çocuklarla karşılaştırıldı.Yöntem ve Hastalar: Tek böbrek tanısı ile izlenen 5-16 yaş arasında böbrek fonksiyonları normal 50 çocuk vaka grubu olarak, benzer yaş ve cinsiyetteki 25 sağlıklı çocuk kontrol grubu olarak araştırmaya alındı. Vaka grubundaki çocuklarda YİKB, 24 saatlik idrarda MA, B2-MG, serumda Cys C ve serum Cr düzeyleri ölçüldü, klinik, laboratuar, üriner ultrasonografi (USG), voiding sistoüretrografi (VCUG), dimerkaptosuksinik asit sintigrafi (DMSA), sonuçları kaydedildi. Kontrol grubundaki çocuklarda YİKB, 24 saatlik idrar MA ve B2-MG, serum Cys C ve Cr düzeyleri bakıldı.Bulgular: Tek böbrekli çocuklarda yaş ortalaması 9,6±3,7 yıl, kontrol grubundaki çocuklarda ise 9,3±3,3 yıl idi. Tek böbrekli çocuklar ile sağlıklı çocuklar arasında serum Cys C (p=0.399) ve serum Cr değerleri (p=0.220) benzer bulundu. Yirmi dört saatlik idrarda B2-MG (P=0.007) ve MA düzeyleri (p=0.002) tek böbrekli çocuklarda istatistiksel olarak yüksek bulundu.Vaka grubunda serum Cr değerleri ile 24 saatlik sistolik kan basıncı (SKB) (r=0.459 p=0.001), ortalama kan basıncı (OKB) (r=0.428 p=0.002), gündüz SKB (r=0.425 p=0.002) ve gece SKB (r=0.448 p=0.001) ile pozitif yönde orta düzeyde korelasyon saptandı. Serum Cr değerleri ile 24 saatlik DKB (r=0.342 p=0.015), gündüz OKB (r=0.324 p=0.022), gece DKB (r=0.283 p=0.047) ve gece OKB (r=0.34 p=0.01) arasında ise istatistiksel olarak pozitif yönde zayıf düzeyde korelasyon bulundu., Ancak YİKBİ parametrelerinin standart deviasyon skorları (SDS) serum Cr değerleri ile istatistiksel olarak korelasyon göstermedi.Çıkarım: Tek böbrekli çocuklarda 24 saatlik idrarda MA ve B2-MG düzeylerinin yüksek bulunması, genel sağlık izleminde ileride gelişebilecek olası böbrek fonksiyon bozukluğu açısından duyarlı ve temkinli olunmasını gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The correlations between ambulatory blood pressure measurements (ABPM), serum cystatin C (Cys C), serum creatinine (Cr), microalbuminuria (MA) and B2 microglubulinuria (B2-MG) levels in 24 hour urine were analyzed in children with solitary kidney and compared to healthy children.Methods and Patients: Fifty children aged between 5-16 years with normal functioning solitary kidney were included in the study group, and 25 healthy children with similar age and gender were included in the control group. The ABPM, the serum Cys C, serum Cr, MA and B2-MG in 24 hour urine levels were measured in the study group. The clinical symptoms and signs, the laboratory results, urinary ultrasonography (USG), voiding cystourethrography (VCUG) and dimercaptosuccinic acid (DMSA) scintigraphy results were recorded. In the control group, ABPM, serum Cys C, serum Cr, MA and B2-MG in 24 hour urine were measured.Results: The mean ages of solitary kidney group and control group were 9,6±3,7 and 9,3±3,3 years respectively. The serum Cys C and serum Cr levels were similar in both groups (p=0.399 and p=0.220 respectively). Twenty-four hour urinary B2-MG (P=0.007) and MA levels (p=0.002) were statistically higher in children with solitary kidney. In the solitary kidney group, serum Cr levels were moderately correlated in positive direction with 24 hour systolic blood pressure (SBP) (r=0.459 p=0.001), average blood pressure (ABP) (r=0.428 p=0.002), daytime SBP (r=0.425 p=0.002) and nocturnal SBP (r=0.448 p=0.001) measurements. Serum Cr levels were weakly correlated in positive direction with 24 hour diastolic blood pressure (DBP) (r=0.342 p=0.015), daytime ABP (r=0.324 p=0.022), nocturnal DBP (r=0.283 p=0.047), and nocturnal ABP (r=0.34 p=0.01) measurements. However, standard deviation score (SDS) levels showed no statistically significant correlation with serum Cr levels.Conclusion: Children with solitary kidneys who have high levels of MA and B2-MG in 24 hour urine should be followed up carefully by the pediatrician regarding probable deteriation of renal functions in the future.