Metastatik ve lokal ileri evre küçük hücreli dışı akciğer kanserinde timidin kinaz aktivite düzeylerinin kemoterapiye erken cevabın değerlendrilmesinde prognostik ve prediktif değeri
Prognostic and predictif value of the thymidine kinase activity levels in evaluation of the early treatment response with metastatic and locally advenced non small cell lung cancer patients
- Tez No: 281089
- Danışmanlar: PROF. DR. N. SERDAR TURHAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Giriş ve Amaç: Metastatik Küçük hücreli dışı akciğer kanser(KHDAK)'indetedavi hastalığın seyrini gösteren ve tedaviye yanıtı öngörebilen klinik/patolojikprognostik/prediktif faktörlerin yardımı ile Hücresel bir enzim olan timidin kinaz(TK) DNA sentezinde kullanılan timidin monofosfatın oluşumunda timidinin ATPbağımlıfosforilasyonunu katalize eder Hücresel proliferasyonu gösterir. İki izoformumevcuttur; sitoplazmik formu olan timidin kinaz 1(TK1) hücre döngüsü bağımlıdır,proliferasyonu yansıtan formudur. Çalışmamızın amacı TK1 düzeylerinin metastatikKHDAK'de prognostik rolünü ve TK1 düzeylerinin tedavi sırasında değişimininkemoterapiye yanıtı öngörmede bir rolü olup olmadığını araştırmaktır. Gereç veYöntem: Çalışmamızda 2009-2010 yılları arasında prospektif olarak polikliniğimizebaşvuran ardışık 48 metastatik KHDAK' li hastanın tedavi öncesi ve 2. Kür öncesiserum TK1 aktivite düzeyleri DiviTum yüksek duyarlı kitleri ile ölçüldü. Kontrolgrubu olarak 10 sağlıklı gönüllü alındı. Bu hastaların hastalık progresyonu ve genelsağ kalımları takip edildi. TK1 değerlerinin prognostik ve prediktif rolü araştırıldı.Hastaların klinik yaş, cinsiyet, kilo kaybı, histolojik alt tip, ECOG performansdurumu (PD) progresyonsuz sağ kalımı (PSK) ve genel sağ kalım (GSK)'ları ile TK1düzeyleri ve ayrıca kemoterapi öncesi ve sonrası TK1 düzeyleri arasındaki ilişkiincelendi. Bulgular: Çalışma grubunun ortanca yaşı 56 olup medyan takip süresi258 gündür. Hastaların demografik ve klinik özelliklerinin GSK VE PSK'a etkileriincelendiğinde kilo kaybının hem PSK hemde GSK'ı anlamlı şekilde olumsuzetkilediği (sırasıyla 0.04 vs 0.02) gözlenmiştir. Skuamöz hücreli olmayan tümörlerinskuamöz hücreli tümörlere göre istatistikseli anlamlılığa ulaşmayan fakat sayısalolarak daha uzun PSK ve GSK'a sahip olduğu (sırasıyla 186 gün vs 120 gün, p=0.26,392 gün vs 430 gün; p=0.90) görülmüştür. Diğer değişkenlerin prognostik biröneminin olmadığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Background: Optimal management of metastatic NSCLC requires carefulassessment of several clinical and pathologic prognostic/predictive factors.Thymidine kinase is an enzyme supporting DNA synthesis under conditions ofincreased cell proliferation. The prognostic significance of TK1 activity inhematological malignancies and early stage solid cancers are well studied but littleis known about the prognostic significance of TK1 activity in metastatic NSCLcancer. Method: TK1 activity was measured by means of novel high sensitive nonradioactive DIVITUM assay. We prospectively measured serum TK1 activityimmediately before the first and second cycle of the treatment in 48 consecutivemetastatic NSCL cancer patients. 10 healthy volunteers were also included as acontrol group. We aimed to evaluate the value of prognostic significance of TK1activity. In addition, the clinical significance of the difference between the two serumTK1 activity levels was also assessed.