Değişik dozlarda fosfor ve kompost gübre uygulamasının mısır bitkisinin bitki besin elementleri alımına etkileri
- Tez No: 28109
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
41 ÖZET Bu çalışmada bitkilere bir saksı denemesiyle farklı dozlarda fosfor ve kompost gübre uygulanarak bitki besin elementleri içerikleri ölçülmüştür. Fosforun (Po) dozuna karşılık kompostun artan 50 g/kg ve 100 g/kg dozlarda uygulanmasında, bitki besin elementlerinden K, Fe, ve Zn içeriklerinde kompostun artan dozlarına paralel olarak bir artış olduğu görülmüştür. Bakır hariç diğer bitki besin elementleri ise Cı dozlarında en yüksek değere sahip olmuştur. Bu değerlerden anlaşıldığı gibi fosforun (Po) dozunda kompostun artan dozlarda uygulanmasının bitki besin elementleri içeriği üzerine etkili olmasına karşın bazı besin elementlerinde yüksek dozdaki kompost olumsuz bir etki göstermiştir. Fosforun 100 mg/kg dozuna karşılık kompostun artan dozlarda uygulanmasında bitki besin elementlerinden K ve Zn içerikleri kompost dozlarına paralel bir şekilde artış göstermiştir. P ve Fe içerikleri kompostun ikinci dozunda en yüksek değerlere sahip olup diğer bitki besin elementleri içerikleri bu dozda pek olumlu bir tablo çizmeyip, kompostun Co ve Cı dozlarında en yüksek değerlere sahip olmuşlardır. Fosforun 200 mg/kg dozuna karşılık kompostun artan dozlarda uygulanmasında bitki besin elementlerinden sadece K içeriği artan kompost dozlarına paralel olarak bir artış göstermiştir. Diğer bitki besin elementleri ise kompostun artan dozlarında Önemli bir farklılık göstermemiştir. Bu42 durumda fosfor ve kompostun artan dozlarında bitki besin elementlerinden sadece K içeriğinde artan dozlara paralel olarak bir^artış bulunup, P içeriklerinin ise sahip olduğu değerlerin hemen hemen birbirlerine eşit olduğu görülmüştür. Diğer bitki besin elementleri ise artan fosfor ve kompost dozlarında çok farklı olmamakla birlikte değişiklikler göstertmiştir. Artan dozlardaki fosfor ve kompostun bitki kuru ağırlıkları üzerine ise önemli etkiler yapmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research work nutrient element content of corn plants which received varying rates of phosphorus and compost were determined in a pot experiment. Compost produced from hay were applied at 0.50 and 100 nag/kg rates and phosphorus at 0.100 and 200 mg/kg rates and to the pots. When phosphorus was omitted from the treatments the K, Fe and Zn contents of the plants were increased by the aplication of 50 and 100 g/kg of compost. The contents of other elements except Cu, were the highest at the 50 g/kg rate. Apparetly, when applied without phosphorus high rate of compost had negative effects on the concentrations of some elements in the plants. When 100 mg/kg phosphorus was present in the treatments, the K and Zn contents of the plants displayed a parallel increase to those of compost applications, whereas, contents P and Fe reached to the highest level at 100 g/kg rate. Contents of other elements were not related with the compost rates and tend to be higher at 0 or 50 g/kg rate.44 When phosphorus was applied at 200 mg/kg rate, only the K content of the plants responded to the increasing rates of compost. Dry Matter yield of the corn plants was not effected by the applications of eighter phosphorus or compost.