Çukurova bölgesinde II.ürün koşullarında , soya ve susamın birlikte iç-içe yetiştirilme olanaklarının belirlenmesi üzerinde bir araştırma
- Tez No: 28110
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
76 ÖZET Çukurova bölgesi II. ürün kofullarında yetiştirilen soya ve susamda, farklı birlikte yetiştirme sistemlerinin verim ve verim unsurları üzerine etkilerini saptamak amacıyla yapılan bu çalışma, 1992 yılında Tarla Bitkileri Bölümü deneme alanında yürütülmüştür. Deneme, tesadüf blokları deneme desenine göre üç yinelemeli alarak kurulmuştur. Araştırmada uygulanan ekim desenleri şu biçimdedir: 1. Yalnız soya 2. Yalnız susam 3. Soya + Susam aynı sıra üzerinde 4. 1 Soya + 1 Susam + 1 Soya + 1 Susam 5. 2 Soya + 1 Susam + 2 Soya 6. 2 Susam + 1 Soya + 2 Susam 7. 2 Soya + 2 Susam A. 3127 Soya Çeşidi: Dal sayısı, bakla sayısı, bin dane ağırlığı, verim, protein aranı birlikte yetiştirme sisteminden olumsuz etkilenerek azalmış, buna karşın bitki boyu, ilk bakla yüksekliği ve yağ oranı birlikte yetiştirme sisteminden etkilenmemiştir. A. 3127 soya çeşidinin verimi 249.99 - 46.20 kg/da arasında değişim göstermiştir. S. 4240 Saya Çeşidi: Dal sayısı, bin dane ağırlığı ve verim birlikte yetiştirme sisteminde azalmıştır. Bitki boyu, ilk bakla yüksekliği, bakla sayısı ile protein ve yağ oranı ise birlikte yetiştirme sisteminden etkilenmemiştir. S. 4240 soya çeşidinin verimi 229.16 - 53.84 kg/da arasında bitki populasyonundaki azalışa bağlı olarak bir değişim göstermiştir.77 A. 3127 Saya Çeşidi ile Birlikte Yetiştirilen Susam Dal sayısı, kapsül sayısı ve verim birlikte yetiştirme sisteminden olumsuz etkilenerek azalmıştır. Bitki boyu, bin dane ağırlığı ve protein oranı birlikte yetiştirme sisteminden etkilenmezken, yağ oranı bu sistemden olumlu bir biçimde etkilenerek saf susama oranla önemli ölçüde artmıştır. S. 4240 Soya Çeşidi ile Birlikte Yetiştirilen Susam Dal sayısı, verim ve protein oranı birlikte yetiştirme sisteminden olumsuz etkilenip azalırken, bitki boyu, kapsül sayısı, bin dane ağırlığı ise etkilenmemiştir. Yine bu çeşitte de yağ oranı birlikte yetiştirme sistaminden olumlu etkilenerek saf susama oranla önemli bir ölçüde artmıştır. Sonuç olarak Çukurova bölgesi II. ürün kofullarında yabancı ot populasyonunun, hastalık etmen ve zararlılarından doğacak sararların en aza indirgenmesi, olumsuz çevre koşullarına karsı bitkisel ürünün garanti altına alınması, toprağın tek yönlü sömürülmesi yerine daha iyi bir biçimde değerlendirilmesi ve daha fazla gelir için A. 3127 soya. çeşidi ile birlikte yetiştirilen susamda 3. ekim (Soya+Susam aynı sıra üzerinde) ve 6. ekim (2Susam+lSoya+2Susam) desenleri, S. 4240 soya çeşidi ile birlikte yetiştirilen susam için yine 3. ekim ( Soya+Susam aynı sıra üzerinde ), 6. ekim ( 2Susam + 1 Soya + 2Susam ) ve 7. ekim ( 2Soya + 2Susam ) desenleri önerilebilir. Ancak sulama koşullarında susam bitkisinin olgunlaşma gün sayısı gecikeceğinden, hasatta uniform bir olgunluk için A. 3127 soya çeşidine oranla daha geçci olan S. 4240 soya çeşidi ile muganlı susam çeç-i dinin ekimi daha yerinde bir uygulama olacaktır.
Özet (Çeviri)
78 SUMMARY The objectives of the present study were to evaluate the intecrop combination of soybean and sesame under Çukurova condition as a second crop. Field es-sper iments were carried out at the experimental land of Çukurova University Agriculture Faculty in 1992. The experimental design was the complete randomise block design with three replications. The soybean and sesame were used in this study as plant material. The following treatments were studied for attaining seed yield. Cropping Treatment for Seed Yield 1. Pure soybean 2. Pure sesame 3. Soybean + Sesame on the same row (total four rows) 4. 1 Soybean.+. 1 Sesame + 1 Soybean + 1 Sesame (total four rows) 5. 2 Soybean + 1 Sesame + 2 Soybean (total five rows) 6. 2 Sesame + 1 Soybean + 2 Sesame (total five rows) 7. 2 Soybean + 2 Sesame (total four rows) A. 3127 Soybean Variety: Number of branches, number of pods, 1000-seed weight, crude protein ratio and seed yield were reduced by intercropping systems. However, plant height, height of first pod and oil ratio were not influenced by intercropping systems. Seed yield varied between 249.99 and 46.20 kg/da. S.4240 Soybean Variety: Number of branches, 1000-seed weight and seed yield were influenced and decreased by- intercropping systems. Plant height, height of first pod, number of pod, and crude protein ratio and oil ratio were not influenced by those systems. Seed yield ranged from 229.16 to 53.84 kg/da, yield differences could be partly attributed by79 the variation in plant population. Sesame, Intercropped With A. 3127 cv. Soybean: Number of branches, number of capsule and seed yield were affected and reduced by intercropping system. Plant height, 1000-seed weight and crude protein ratio were not influenced by those systems, but oil ratio were influenced and significantly increased by all of systems. Sesame, Intercropped With S.4240 cv. Soybean: Number of branches, crude protein ratio and seed yield were reduced by- intercropping systems. Plant height, number of capsule, 1000- seed weight were not influenced by those systems. Oil ratio were significantly increased. Consequently, in order to minimize the hazards caused by weeds population, pests and diseases and also to guaranty crop production, those systems may be suggested tor unfavorable conditions. On the other hand, those systems also provide some possibilities to use soil resourches more effective and to get much more money. Sesame intercropped with soybean cultivars A. 3127 and S.4240 gave good yield, economic return and LER value in 3“”** and 6 tH, and 3r“cl, 6 *.”. and 7 trt planting patterns, respectively. However, sesame intercropped with soybean cv. S.4240 can be recommend. Because S.4240 cv. is later than A. 3127, allowing mechanically harvesting of soybean after pulling out the sesame for collected group by group.