Çocuklarda FABP4 gen ekspresyonu ile FABP4 serum düzeylerinin obezite ve insülin dürenciyle ilişkisi
Associations of FABP4 gene expression and FABP4 serum levels to obesity end insulin resistance in children
  1. Tez No: 281093
  2. Yazar: AYTAÇ YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA GÜNÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Giriş ve Amaç: Çocukluk çağında obezite ve ilişkili komplikasyonların sıklığı artmaktadır. Çalışmamızda, erişkinlerde obezite ve insülin direnci ile ilişkisi gösterilen FABP4 molekülünün söz konusu patolojiler ile ilişkisini çocuklarda incelemek amaçlandı.Gereç ve Yöntem: İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Büyüme Gelişme ve Pediyatrik Endokrinoloji Bilim Dalı Obezite polikliniği tarafından eksojen obezite tanısı ile takip edilen 42 hasta çalışmaya katıldı. İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Genel Pediyatri polikliniğine başvuran hastalardan kronik hastalığı bulunmayan, VKİ değerleri persantil eğrilerinde 85. persantil altında olan 40 olgu kontrol grubunu oluşturdu. Hasta grubunun yaş ortalaması 12,7 ± 2,0 iken kontrol grubunun yaş ortalaması 12,0 ±1,9 idi. Çalışmaya alınan olguların fizik bakısı yapıldı, antropometrik ölçümleri alındı. Olgulardan gece açlığı sonrası kan alınarak serum FABP4 düzeyi ve periferik lökositlerdeki FABP4 ekspresyonu, serum lipidleri, transaminazlar, tiroid hormonları, insülin, glukoz düzeylerine bakıldı.Bulgular: Obez grupta VKİ SDS, Bel SDS, bel/kalça oranı değerleri beklendiği gibi yüksekti. Bunların yanında obez grubun sistolik, diyastolik tansiyon değerleri, serum trigliserit, ALT, TSH değerleri ile HOMA-IR kontrol grubuna göre yüksek; sT4, HDL düzeyleri ise düşüktü. Serum FABP4 düzeyleri ve periferik lökositlerde FABP4 ekspresyonu obez grupta istatistiksel olarak anlamlı oranda yüksek bulundu (p < 0,05). Serum FABP4 düzeyleri ve FABP4 ekspresyonu ile serum lipidleri, HOMA, tiroid hormonları, cinsiyet, puberte aşaması, sistemik tansiyon, transaminaz düzeyleri, hepatosteatoz ve akantozis nigrikans görülme sıklığı arasında anlamlı ilişki saptanmadı.Sonuç: Çocuklarda serum FABP4 düzeyleri ile FABP4 ekspresyonunun obezite ile ilişkisi olmakla birlikte metabolik değişkenlere etkisi gösterilememiştir.
Özet (Çeviri)
Objectives: Trend of increasing obesity prevalence among children has been long recognised. Objective of this study was investigating the link between FABP4 obesity and insulin resistance which had been revealed in adult studies.Material and Methods: Forty two patients with exogenous obesity who had been previously admitted to pediatric endocrinology outpatient clinic made up the study group. Control group consisted of forty lean children admitted to the pediatric outpatient clinic without known chronic illness. Mean age of study group was 12,7 ± 2,0 while for control group it was found to be 12,0 ± 1,9. After a thorough physical examination, anthropometrics were measured and venipuncture performed following overnight fasting. Laboratory analysis were carried out for serum FABP4 concentration and FABP4 expression of peripheric leucocytes, serum lipids, transaminases, thyroid hormones, insulin and glucose.Results: As anticipated, obese patients had higher Z scores for BMI and waist circumference as well as waist to hip ratio. Beyond anthropometrics, obese patients had higher systolic, diastolic blood pressure, serum triglycerides, ALT, TSH and HOMA-IR values compared to those of control group; whereas fT4, HDL levels were lower. Serum FABP4 levels and FABP4 gene expression in peripheric leucocytes were higher in obese group (p < 0,05). Serum FABP4 levels and FABP4 gene expression had no statistically significant correlation to serum lipids, fasting glucose and insulin levels, HOMA, tiroid hormone levels, sex, age, pubertal stage, blood pressure, transaminase levels, frequency of hepatosteatosis and acanthosis nigricansConclusion: In children, serum FABP4 levels and FABP4 expression were positiveliy correlated with obesity while no statistically significant correlation with metabolic parameters were found.