Lipoteikoik asit' in anjiyogenezis oluşturmadaki etkinliği ve arteriyel iskemi tedavisindeki yeri
The effectiveness of lipoteichoic acid in the formation of angiogenesis and its importance in the treatment of arterial ischemia
  1. Tez No: 281117
  2. Yazar: ÖZDEN VEZİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARLAS N. AYTAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Periferik arteriyel hastalık ve koroner arter hastalığı, dünyadaki mortalite ve morbiditenin en sık sebepleri arasında yer almaktadır.Kardiyovasküler hastalıkların tedavisinde, baypas ve endarterektomi gibi cerrahi girişimler, ilaçlar, perkütan vasküler girşimler ve egzersiz uygulamalarını içeren metotlar uygulanmaktadır. Yeterli derecede revaskülarizasyon sağlanamayan hastalarda ise terapotik anjiyogenezis çalışmaları önemli bir seçenek olarak devam etmektedir.Çalışmamızda, terapotik anjiyogenezis oluşturmak amacıyla, arka bacaklarında kronik arteriyel iskemi oluşturulan ratlara, intramusküler lipoteikoik asit (LTA) enjeksiyonu yapılarak anjiyogenezis sürecini değerlendirdik. Herbirinde onar rat bulunan toplam dört grup oluşturuldu. Sham grubuna sadece iskemi modeli oluşturuldu, SF (serum fizyolojik) grubuna iskemi oluşturulduktan sonra SF enjeksiyonu yapıldı, LTA grubuna iskemi oluşturulmasını takiben intramusküler LTA enjekte edildi, kontrol grubuna ise iskemi modeli oluşturulmadı ve herhangi bir işlem uygulanmadı. Ratlar otuz gün boyunca takip edildikten sonra sakrifiye edilerek gastroknemius kasından doku örnekleri alındı, ayrıca 5cc kan alınarak biyokimyasal ve histopatolojik analizler yapıldı. Toplanan kan örneklerinde proanjiyogenik faktörlerden VEGF (vasküler endotel büyüme faktörü) ve Anjiopoietin-1 (Ang-1); anti-anjiyogenik faktörlerden endostatin ve anjiostatinin serumdaki düzeyleri ölçüldü. Alınan kas dokusu örnekleri ışık ve elektron mikroskobisi ile değerlendirildi.Yapılan değerlendirmeler sonucunda, LTA grubunda diğer gruplara göre Ang-1 düzeyi, yeni oluşan kapillerite sayısı, endostatin ve anjiostatin bakımından anlamlı derecede artış tespit edildi (p0,05).Bulgularımız, kronik iskemi modelinde LTA' nın anjiyogenezisi etkin bir biçimde sağladığını, aynı zamanda proanjiyogenik ve anti-anjiyogenik sitokinlerin her ikisinde birden artışa yol açarak anjiyogenezisin kontrollü bir süreçte geliştiğini telkin etmektedir, ancak, farklı LTA dozları ile yapılacak yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Peripheral arterial diseases and coronary arterial diseases constitute the most common reasons in terms of morbidity and mortality all over the world.Surgical methods like bypass and endartherectomies and other methods that consist of medical therapies, percutaneous vascular interventions and specific exercises take part in the treatment of cardiovascular diseases. Studies in medical angiogenesis constitute an important method of therapy in patients in whom adequate revascularization fails to be established.In our study we investigated and evaluated the angiogenesis process in rats in which ischemia was formed in the hind limbs and lipoteichoic acid (LTA) was injected intramuscularly in an effort to induce angiogenesis. Four rat groups were formed with 10 rats in each. The sham group contained rats with ischemia model only, the SF (saline) group contained rats with ischemia and injection of SF intramuscularly and the LTA group contained rats with ischemia and the injection of LTA intramuscularly. The control group rats had no ischemia formed and no injection. After following the rats for a 30 day period they were sacrificed and tissue specimens from their gastrocnemial muscles for histopathological analysis and blood samples of 5 cc. for biochemical analysis were retrieved. Vascular endothelial growth factor (VEGF), angiopoietin1 (Ang-1), endostatin and angiostatin as the proangiogenic and antiangiogenic cytokines were studied from the blood samples. The muscular specimens were evaluated under the light and with electron microscopes.Ang -1 levels, number of newly developed capillaries, endostatin and angiostatin levels were found to be significantly higher (p0,05).Our results suggest that LTA helps in the development of angigenesis effectively and also provides a controlled angiogenesis by stimulating both the proangiogenic and antiangiogenic cytokines simultaneously. New studies with different LTA doses may add more to the results of this study.