Sepsiste Toll like reseptör-2'nin rolünün incelenmesi
The investigation of Toll- like receptor- 2's role in Sepsis
  1. Tez No: 360076
  2. Yazar: EMİNE HANDE KARAGEDİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE ARZU ERGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deneysel Tıp Araştırma Bölümü
  12. Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Sepsis; enfeksiyona karşı verilen sistemik enflamatuvar yanıt olarak tanımlanmaktadır. Yapılan araştırmalarda dokularda oluşan enfeksiyon ve travmatik hasar sonucu vücutta hümoral sistemin aktive olduğu ve çeşitli sitokinlerin salındığı gösterilmiştir. Toll-like reseptörler (TLR), birçok patojene karşı doğal immün cevabın oluşmasını sağlayan bir transmembran proteinidir. Aynı zamanda adaptif immün cevabın da aktive olmasını sağlayarak konak immünitesinde çok önemli role sahiptirler. İmmün sistem, doğal ve adaptif olarak ayrılan iki kısımda incelenebilen bir savunma sistemidir. Bu ailenin bir üyesi olan TLR-2 peptidoglikan, lipoteikoik asit, gram-pozitif LPS ve bir grup gram-pozitif makromolekül ile bağlanıp cevap verebilmektedir. Çalışmamızda TLR-2 Arg753Gln ve del -196-174 gen polimorfizmlerinin ve TLR-2 serum düzeyinin incelenerek, hem bu polimorfizmlerinin TLR-2 düzeylerine olan etkisi hem de sepsiste klinik ve prognostik parametrelerle birlikte ele alınarak olası etkilerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla 59 sepsis hastası ve 83 sağlıklı kontrolde TLR-2 gen polimorfizmlerini saptamak için PCR-RFLP ve TLR-2 serum düzeylerini incelemk için ELISA teknikleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sepsis is identified as the systemic inflammatory response developed against infections. Studies showed that humoral system is activated and various cytokines are released due to infections in tissues and traumatic damage. Immune system is a defensive system divided as natural and adaptive. Toll-like receptors (TLR) are transmembrane proteins, which form the natural immune response against many pathogens and play an important role on host immunity by together activating the adaptive immune response. A member of this family, the TLR-2 peptidoglycan may respond by binding with lipoticoic acid, gram-positive LPS and various gram-positive macromolecules. In this study it was aimed to investigate the possible effect of TLR-2 polymorphisms on serum levels with clinic and prognostic parameters of sepsis by determining the TRL-2 Arg753Gln and del -196-174 gene polymorphisms and TLR-2 serum levels. Thereby, 59 sepsis patients and 83 healthy controls were included to this study. In order to determine the polymorphisms of TLR-2, the PCR-RFLP method was performed and serum TLR-2 levels were measured by Elisa technique.