Eskişehir koşullarında mısırın su-verim ilişkileri
  1. Tez No: 28112
  2. Yazar: KARANİ ÖĞRETİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
56 ÖZET Eskişehir koşullarında mısırın suya en duyarlı olduğu dönenlerini saptamak, farklı gelişme dönemlerinde görülen su kısıntısının verime etkilerini araştırmak ve sulama suyu- verim arasındaki ilişkileri belirlemek amacıyla tarla denemeleri yapılmıştır. Denemeleri Köy Hizmetleri Eskişehir Araştırma Enstitüsü nün ağır bünyeli alüviyal arazisinde 1990,1991 ve Î992 yıllarında yürütülmüştür. Tesadüf blokları deneme deseninde üç tekrarlamalı olarak yürütülen denemelerde TTM-813 hibrid mısır çeşidi kullanılmıştır. Konuların belirlenmesinde mısırın suya duyarlı olduğu dört dönemi esas alınmıştır. il. Vejetatif gelişme (bitki boyu 40-45 cm), V 2. Tepe püskülü oluşumu, T 3. Koçan oluşumu, K 4. Süt olumu, S Deneme konuları aşağıda verilmiştir. VTKS Vejetatif gelişme, tepe püskülü, koçan oluşumu ve süt olumunda dört kez sulama (su kısıntısı olmayan tanık konu) VT ES Vejetatif gelişme, tepe püskülünde % 40 kısıntı, koçan oluşumu ve süt olumunda sulama VT KS Vejetatif gelişme, tepe püskülünde % 70 kısıntı, koçan oluşumu ve süt olumunda sulama VTKS Vejetatif gelişme, tepe püskülü, koçan oluşumunda %40 kısıntı ve süt olumunda sulama57 VTK S Vejetatif gelişme,tepe püskülü, koçan oluşumunda % 70 kısıntı ve eüt olumunda Bulama. OTKS Tepe püekülü, koçan oluşumunda ve sütolumda sulama. VOK8 Vejetatif gelişme, koçan oluşumunda ve eüt olumunda sulama. VT08 Vejetatif gelişme,tepe püskülü ve süt olumunda sulama VTKO Vejetatif gelişme, tepe püskülü ve koçan oluşumunda sulama. SUSUZ Hiç bir devrede sulanmayan parseller. Bitki her dönemde bir kez sulanmıştır. Tüm konular, yetişme dönemi boyunca dört kez sulanan ve. su eksikliği olmayan tanık konu ile aynı gün sulanmıştır. Parsellere verilen sulama suyu miktarı, tanık konunun 0-90 om toprak derinliğindeki eksik nemi tarla kapasitesine getirecek şekilde hesaplanarak su saati ile ölçülü olarak uygulanmıştır.Toprak nemi gravimetrik yöntemle belirlenmiştir. Araştırma sonuçları şöyle özetlenebilir. -Bulama sayısı ve sulama suyu miktarına bağlı olarak mısır su tüketimi de artmaktadır. -En yüksek mevsimlik su tüketimi su eksikliği olmayan ve dört kez sulanan konuda 659 mm olarak hesaplanmıştır. Bu konunun dane verimi dekara 1082 kilogramdır. -Farklı yetişme dönemlerinde oluşacak su kısıntısı da- nelerdeki ham protein ve ham yağ oranlarına istatistiksel bakımdan önemli bir etki yapmamaktadır. -Su eksikliği yaprak alanı indeksini (LAI) azaltmaktadır. -Tepe püskülü ve koçan oluşumu devrelerinde yapılmayan58 sulamaların dane verimini azaltıcı etkisi, vejetatif ve süt olum devrelerinde yapılmayan sulamalardan daha fazladır. -Bitki su tüketimi ile mısır dane verimi arasındaki ilişkilerden dört gelişme dönemi için su-verim fonksiyonları elde edilmiştir. Anılan dönemler için bitki verim etmenleri aşağıda belirtilmiştir. Vejetatif gelişme dönemi için k = 0.395 Tepe püskülü dönemi içtin k «0.931 Koçan oluşumu dönemi için k = 0.911 Süt olumu dönemi için k = 0.390 Mevsimlik su üretim fonksiyonu k = 1.017 -Kısıntılı sulama programı uygulanmasını gerektiren koşullarda kısıntının vejetatif gelişme veya süt olumu devrelerinde uygulanması, tepe püskülü ve koçan oluşumu dönemlerinde kısıntının yapılmaması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Field experiments were conducted to obtain the relation ships between irrigation water and yield, and effect of wa ter stress at different growth stages, on the yield of ma ise under Eskişehir conditions. Experiments were carried out on clay textured allu vial soils at Eskişehir Rural Services Research Institute during the years of 1990, 1991 and 1992. Experiments were designed in randomised blocks with three replications. TTM-813 hybrid corn seed was used. Four different growth stages of maize which are sensiti ve to water stress were considered in the selection of ir rigation treatments. 1. Vegetative stage 2. Tassel ing stage 3. Cob stage 4. Yield formation stage Following treatments were included in the experiment: VTKS Irrigations at vegetative, tasseling, cob and yield formation stages (No ter streuz, control treatment) VTKS The same as VTKS but 40 % deficit at tasseling stage. VT KS The same as VTKS but 70 % deficit at tasseling stage. VTK S The same as VTKS but 40 % deficit at cob stage. VTK S The same as VTKS but 70 % deficit at cob stage. OTKS Irrigations at taseling, cob and yield formation stages. VOKS Irrigation at vegetative, cob and yield formation stages.60 VTOS Irrigations at vegetative, tassel ing and yield for mation stages. VTKO Irrigations at vegetative, tassel ing and oob stages. SUSUZ Non irrigated treatment. Control treatment was irrigated four times. All treatments were irrigated at the same time with control (VTKS) treatment and the same amount of irrigation water was applied to the other plots. Soil moisture deficit was filled to field capacity for 90 cm soil depth. Soil moisture on plots were determined by gravimetric met hod. The amount of water applied to the plots were measured, with a flowmeter. The results obtained from this research can be summari zed as follows. - Evapotranspiration of maize increased with number of irrigations and amount of irrigation water. - The highest seasonal evapotranspiration, 659 mm, was calculated in VTKS treatment of non water stress. Maize yield of this treatment was 1082 Kg per deoar. - Water stress at different 'growth öteiges did not effect oil and protein contents of seeds. There were no significant difference in oil and protein contents of seeds among the treatments considered. - Water stress decreased the leaf area index (LAI). - Effect of omitted irrigations on yields at taeseling and cob stages were more important than at vegetative and yield formation stages. - Water-production functions for whole growing season61 and individual growth stages vers derived using the relationships between seasonal evapotranspiration and yield. - Plant response factors, k were calculated from the relationship relative evapotranspiration deficits and relative yield reductions. The following k values were obtained for the different y growth stages: Vegetative stage ky=0.395 Tassel ing stage ky=0.931 Cob stage ky= 0.911 Yield formation stage ky= 0.390 Seasonal ky = 1.017 - In case of limited irrigation, deficit irrigation should be applied at vegetative and yield formation stages, but at taseeling and cob stages should not be omitted.