Obstrüktrif uyku apnesi sendromu hastalarında endotel disfonskiyonun metabolik sendromdan bağımsız olarak değerlendirilmesi
Assesment of endothelial dysfunction in obstructive sleep apnea patients, independent of metabolic syndrome
- Tez No: 281133
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÇAMSARI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Obstrüktif uyku apnesi sendromu (OUAS) uykuda tekrarlayan kısmi veya tam üst solunum yolu tıkanıklığı ile karakterize bir uyku ilişkili hastalıktır. Artan bilgilerimiz, OUAS'nun koroner arter hastalığını, hipertansiyonu da içeren kardiyovasküler hastalıklar ve inme gelişiminde role sahip olduğunu desteklemektedir. Endotel disyonksiyona ve kardiyovasküler olaylara neden olan olası mekanizmalar geçici hipoksemi, bozulmuş nitrik oksit salınımı, artmi, reaktif okisjen radikallerinin artması, vasküler düz kas proliferasyonu ve hiperkoagulabilitedir.Bu çalışmanın amacı; artmış bel çevresi, hipertansiyon, bozulmuş açlık glukozu/diyabet(IFG/DM) ve disipidemi ile ilişkili bir hastalık olan metabolik sendromdan (MS) bağımsız olarak OUAS'ın endotel disfonksiyonuna etkisini değerlendirmektir.Otuz MS'li, 30 MS'siz 60 OUAS hastası çalışmaya alındı. Demografik özellikler, eşlik eden hastalıklar ve tedavileri hastalardan ve Mersin Üniversitesi Hastanesi hasta dosyalarından elde edildi. Endotel fonksiyonu ultrasonografik yol ile brakiyal arter akıma bağlı dilatasyonu (FMD) ölçülerek değerlendirildi.MS olan ve olmayan OUAS hastaları arasında yaş, cinsiyet, sigara kullanmı, anormal solunumsal olay indeksi (ASOİ), bazal brakiyal arter çapı ve akıma bağlı dilatasyon bakımından fark izlenmedi. Vücut kitle indeksi (VKİ) MS olan OUAS hastalarında, MS olmayan OUAS hastaları ile karşılaştırıldığında belirgin olarak daha yüksekti.Sonuç olarak; FMD, MS olan ve olmayan OUAS hastalarında benzerdi. OUAS endotel disfonksiyona MS'dan bağımsız olarak yol açabilir.
Özet (Çeviri)
Obstructive sleep apnoea syndrome (OSAS) is a sleep related disorder, characterized by reccurent partial or complete obstruction of upper airway during sleep. Incremental data suggests the role of OSAS in development of cardiovascular disorders, including coronary artery disease, hypertension and stroke. Possible responsible pathophysiological mechanisms are; intermittent hypoxia, impaired nitric oxide secretion, increased reactive oxygen radicals, vascular smooth muscle proliferation, hypercoaguloability, leading to endothelial dysfunction and cardiovascular events.Aim of this study is evaluating influence of OSAS on endothelial dysfunction, independent of Metabolic Syndrome (MS), assosciated with increased waist circumference, hypertension, impaired fasting glucose/diabetes (IFG/DM) mellitus and dyslipidemia.Sixty OSAS patients, 30 patients with MS and 30 patiens without MS enrolled the study. Demographic features, concomitant diseases and managments are obtained from patients and patient registers in Mersin University Hospital. Endothelial function is assesed by measuring flow mediated dilatation of brachial artery via ultrasonography.There were no relationship between OSAS patients with MS and without MS in terms of age, gender, smoking, apnoea-hypopnea index, basal brachial artery diameter and flow mediated dilatation (FMD). Body mass index (BMI) was significantly higher among OSAS patient with MS as compared with OSAS patients without MS.In conclusion, FMD was similiar between OSAS patiens with and without MS. We suggest that OSAS can lead to endothelial dysfunction independent of MS.