Obstruktif uyku apne sendromunda CPAP/BPAP kullanımının oksidatif stres üzerine etkisi
The effect of CPAP/BPAP application on oxidative stress in patients with obstructive-sleep apne syndrome
- Tez No: 281132
- Danışmanlar: PROF. DR. M SERHAN SEVİM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Obstrüktif uyku apne sendromu (OUAS) uyku sırasında tekrarlayıcı apne ve hipopneler, sık uyanmalar, noktüri ve horlama ile seyreden, gündüz uykululuk, konsantrasyon bozukluğu, sinirlilik gibi gündüz belirtileri olan ve önemi gün geçtikçe daha fazla anlaşılan bir bozukluktur.Daha önce yapılmış olan çalışmalarda uyku apnesi ile pulmoner HT, sistemik HT, iskemik kalp hastalıkları ve inme arasında ilişkiler bildirilmiştir. Yapılmış olan çalışmalarda OUAS ile sistemik bozukluklara yol açan etkenlerden birinin de artmış oksidatif stres artışı olduğu saptanmıştır.Çalışmamızda OUAS tanısı almış olan hastalarda noninvaziv mekanik ventilasyon tedavisi sonrası oksidatif stres düzeyindeki olası azalmayı göstermeyi amaçladık. Polisomnografi (PSG) kaydıyla orta ve ağır düzeyde OUAS tanısı almış ve uygun basınçta en az 3 ay süre ile CPAP (Sürekli Pozitif Hava Yolu Basınç Aleti) veya BPAP (İki seviyeli pozitif hava yolu basıncı) tedavisi uyguladığımız 50 hastayı aldık. Hastaların CPAP/BPAP tedavisi başlangıcındaki ve tedavinin 3. ayındaki vit A, vit E, MDA (Malondialdehid), Nitrit/Nitrat, total oksidan aktivite (TOS), total antioksidan aktivite (TAS), oksidatif stres indeksi (OSİ) parametrelerini saptadık.Çalışmaya alınan 50 hastanın 42'si (%84) erkek ve sekizi (%16) kadındı. Çalışmamızda OUAS hastalarında CPAP/BPAP tedavisinin 3. ayında tedavi öncesine göre antioksidan parametre olarak bakılan TAS değerinde artış (p=0,001) ve oksidatif stres göstergesi olarak baktığımız TOS, OSİ, MDA, Nitrit/Nitrat değerlerinde ise azalma saptadık (p=0,001).OUAS hastalarında CPAP/BPAP tedavisi ile gece ve gündüz semptomlarındaki iyileşmenin yanı sıra daha önceki çalışmalarda gösterilen oksidatif yükün azaltılabileceğini ve antioksidan kapasitenin de artırılabileceğini göstermiş olduk. Bu nedenle uygun mekanik ventilasyon uygulanan OUAS hastalarında sistemik ve özellikle de vasküler komplikasyonlarda azalma olabileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) is a disorder characterized with sleep associated; recurrent apneas and hypopneas, sleep fragmentation, and nocturia, day-time associated symptoms like loss of concentration, sleepiness, irritability and it?s becoming more of an issue day after day.Association between OSAS and pulmonary hypertension, systemic hypertension, ischemic heart disease and stroke have been reported previous studies. Previous studies have demonstrated that increased oxidative stress is a factor leading systemic disorders in OSASIn our study we aimed to investigate a potential decrease in oxidative stress levels after mechanical ventilation therapy in patients with diagnosed OSAS. 50 patients admitted to study who had diagnosed moderate or severe OSAS with polysomnography record and had at least 3 months of CPAP (Continuous Positive Airway Pressure) or BPAP (Bilevel positive airway pressure) therapy. We quantified vit A, vit E, MDA, Nitrite/Nitrate, total oxidant activity (TOS), total antioxidant activity (TAS), oxidative stress index (OSI) parameters at the beginning and 3rd month of the therapy with CPAP/BPAP.42 of the 50 patients of our study (84%) were male and 8 (16%) were female. We found an increase (p=0,001) in 3. month TAS value which was used as an antioxidant parameter and a decrease in TOS, OSI, MDA, Nitrite/Nitrate values which were used to show oxidative stress.We have shown that it?s possible to obtain day and night symptoms recovery, decrease of the oxidative load and increase of antioxidant capacity as shown in previous studies. Therefore we consider that appropriate mechanical ventilation therapy of OUAS patients? can provide decrease in systemic and especially vasculary complications